علت خارش و سوزش واژن چیست؟

  • توسط: admin
علت خارش و سوزش واژن چیست؟


علت خارش و سوزش واژن چیست؟

احساس خارش و حساسیت در هر قسمت از بدن ممکن است تا حدودی آزار دهنده باشد؛ اما وقتی این ناراحتی در مناطق حساس مانند اندام تناسلی بانوان پدیدار شود و باعث خارش و التهاب واژن گردد، می‌ تواند به طور چشمگیری آزار دهنده‌ تر و ناراحت‌ کننده‌ تر باشد. اغلب حالات حساسیت و خارش در این مناطق، اغلب مورد نگرانی جدی قرار نمی‌ گیرند. با این حال، اگر چه بسیاری از این موارد ممکن است از عوامل غیر ضروری ناشی شوند، اما به عنوان نشانه‌ های ممکن برخی از عفونت‌ها نیز محسوب می‌ شوند.

اگر با مشکلاتی نظیر خارش و التهاب واژن مواجه شدید که احتمالاً مربوط به عفونت‌ های قارچی یا دیگر مسائل بهداشتی است، بهتر است به سراغ پزشک بروید. این گونه مشکلات ممکن است نیاز به ارزیابی و درمان حرفه‌ ای داشته باشند. تشخیص دقیق و درمان مناسب می‌ تواند به بهبود سریعتر و رفع نگرانی‌ های شما کمک کند.

به گزارش آدرین به نقل از فرارو، عوامل شایع و متعددی برای خارش و سوزش واژن وجود دارد که مهم‌ ترین آن‌ ها را می‌ توان در موارد زیر خلاصه کرد:

• واژینوز باکتریایی
وجود ترکیبی از باکتری‌ها در ناحیه واژن طبیعی است؛ اما رشد باکتری‌های نامناسب در این قسمت می‌تواند به عفونت منجر شود. واژینوز باکتریایی علاوه‌بر خارش، علائم و نشانه‌های دیگری نیز دارد: ترشح زیاد و بدبو، التهاب و سوزش.

• بیماری‌های مقاربتی
بیماری‌های مقاربتی مثل بیماری‌های کلامیدیا، تبخال تناسلی، زگیل تناسلی، تریکوموناس (Trichomonas) و سوزاک (Gonorrhea) همگی می‌توانند عامل حساسیت و علت سوزش و خارش واژن و ناراحتی‌های دیگری در ناحیه واژینال و دستگاه تناسلی شوند.

از میان هر ۴ زن ۳ نفر در یک بخشی از زندگی در ناحیه تناسلی دچار عفونت قارچی می‌شوند. عفونت قارچی ناشی از رشد بیش از اندازه قارچ در ناحیه تناسلی و واژن به وجود می‌آید. بارداری، آمیزش، مصرف آنتی بیوتیک‌ها و سیستم ایمنی ضعیف همگی از عوامل ابتلا به این بیماری به شمار می‌روند. عفونت قارچی علاوه‌بر ایجاد حساسیت و خارش موجب می‌شود که ترشح بانوان سفید و غلیظ شود و به معنایی حالت پنیری پیدا کند.

• یائسگی
کاهش تولید هورمون استروژن در سال‌های آخر باروری زنان ممکن است سبب نازک شدن و خشک شدن دیواره‌های واژن شود. این اتفاق می‌تواند از مهم‌ترین دلایل خارش واژن باشد. این نازکی و خشکی دیواره‌های واژن در برخی از زنان شیرده نیز ممکن است اتفاق بیفتد.

• مواد شیمیایی تحریک کننده
تعدادی از محصولات شیمیایی مانند کرم‌ها، دوش واژینال، کاندوم‌ها، فو‌م‌های ضد بارداری، مواد شوینده لباس‌ها، صابون‌ها، دستمال کاغذی‌های معطر توالت و نرم‌کننده‌های لباس ممکن است سبب ایجاد حساسیت، خارش و سوزش واژن شوند.

• لیکن اسکلروز (Lichen Sclerosus)
لیکن اسکلروز بیماری نادری است که باعث ایجاد لکه‌های سفید روی پوست به‌خصوص اطراف دستگاه تناسلی می‌شود. اثر زخم این لکه‌های سفید می‌تواند به طور دائم و همیشگی روی ناحیه واژینال بماند. زنان پس از دوران یائسگی بیشتر درمعرض ابتلا به این بیماری قرار دارند.

 

  • اشتراک گزاری:

مطالب مرتبط

ارسال نظر

شما اولین نفری باشید که در مورد پست مربوطه نظر ارسال میکنید...
شبکه های اجتماعی ما
لینک های مفید