این نکات را در مورد سرطان باید بدانید

  • توسط: admin
این نکات را در مورد سرطان باید بدانید


دکتر رابرت اسمیت، معاون ارشد غربالگری سرطان در انجمن سرطان آمریکا، توضیح می‌دهد: “غربالگری منظم سرطان با داشتن مزایای فراوان، از جمله اینکه می‌تواند سلول‌های سرطانی را در مراحل ابتدایی و بدون علامت مشخص را کشف کند، یکی از مهم‌ترین این مزایاست. به عبارت دیگر، در زمانی که شانس درمان موفقیت‌آمیز بسیار بیشتر است. بهترین نتایج از غربالگری سرطان بدست می‌آید که به طور منظم و به اطلاعات علمی جاری جهان عمل شود.”

به گزارش آدرین به نقل از عصرایران، اسمیت اضافه می‌کند که همه ما باید غربالگری سرطان را به عنوان بخشی از برنامه سلامت پیشگیرانه خود در نظر بگیریم، به این معنی که همیشه باید در خصوص غربالگری سرطانی که برای جنسیت و گروه سنی ما توصیه می‌شود، آگاه باشیم.

با ادامه روند رو به رشد برخی از سرطان‌ها مانند سینه، روده بزرگ و ریه، غربالگری روز به روز از اهمیت بیشتری برخوردار می‌شود.

مهمتر از آن، غربالگری معیار‌ها و دستورالعمل‌هایی را مورد استفاده قرار می‌دهد که می‌توانند به تعیین بیمارانی که بر اساس سن، جنسیت، سابقه خانوادگی و اجتماعی در معرض خطر بالاتری هستند، کمک کنند. تشخیص زودهنگام سرطان‌ها همچنین ممکن است به بهبود بقا و ارائه گزینه‌های درمانی موثرتر برای درمان یاری برساند. اما غربالگری منظم کدام دسته از سرطان‌ها ضرورت بیشتری دارد؟ گفتنی است که اطلاعات کامل مرتبط با مواردی که در ادامه بررسی می‌شوند از طریق وب سایت مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا (CDC) قابل دسترسی هستند.

ماموگرافی

طی ماموگرافی از پستان عکس اشعه ایکس گرفته می‌شود، بنابراین پزشکان می‌توانند پستان را از نظر علائم اولیه سرطان سینه تجزیه و تحلیل کنند. انجام منظم ماموگرافی به پزشکان اجازه می‌دهد تا تغییرات سینه‌ها را طی زمان مقایسه کنند و این سرطان را بسیار زودتر از موعد (گاهی حتی تا سه سال پیش از آن که علائم اصلی سرطان احساس شود) تشخیص دهند.

انجمن سرطان آمریکا (ACS) دستورالعمل‌های زیر را برای بانوانی که در معرض خطر متوسط ابتلا به سرطان سینه قرار دارند، توصیه می‌کند. به این معنی که این دسته از افراد سابقه شخصی ابتلا به سرطان سینه، سابقه خانوادگی قوی سرطان سینه، سابقه پرتودرمانی قفسه سینه پیش از ۳۰ سالگی و یا جهش ژنتیکی شناخته شده برای افزایش خطر (مانند جهش در ژن BRCA) را ندارند.

– زنان ۴۰ تا ۴۴ ساله می‌توانند ماموگرافی سالانه خود را شروع کنند.

– زنان ۴۵ تا ۵۴ ساله باید هر سال ماموگرافی انجام دهند.

– زنان ۵۵ سال و بالاتر اگر از سلامت خوبی برخوردار باشند و انتظار رود که حداقل تا ۱۰ سال آینده به زندگی خود ادامه دهند، می‌توانند ماموگرافی سالانه یا یک سال در میان انجام دهند.

در بیماران با ریسک بالاتر که به عوامل خطر خانوادگی یا فردی بستگی دارد، غربالگری ممکن است شامل ارزیابی‌های بیشتر مانند سونوگرافی و MRI نیز باشد.

غربالگری سرطان دهانه رحم

دو آزمایش زیر می‌توانند به تشخیص زودهنگام سرطان دهانه رحم یا پیشگیری از آن کمک کنند. پزشک قادر است هر دو آزمایش را در مطب با جمع آوری سلول‌ها و مخاط از دهانه رحم و ناحیه اطراف آن انجام دهد. سپس نمونه برای آزمایش بیشتر به آزمایشگاه فرستاده می‌شود.

تست HPV، ویروس پاپیلومای انسانی را که می‌تواند باعث تغییرات سلولی در دهانه رحم شود شناسایی می‌کند. اگر HPV به خودی خود از بین نرود، منجر به زگیل تناسلی و سرطان خواهد شد.

پاپ اسمیر نیز تغییرات سلولی دهانه رحم را بررسی می‌کند که در صورت عدم درمان سلول‌های دچار اختلال ممکن است به سرطان دهانه رحم تبدیل شوند.

غربالگری سرطان دهانه رحم معمولا بعد از ۱۸ سالگی شروع می‌شود و بانوان می‌توانند پاپ اسمیر را همراه با آزمایش ماده ژنتیکی HPV انجام دهند تا خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را ارزیابی کنند. بسته به شرایط سنی، پزشک تعیین می‌کند که بیمار چند بار به این آزمایشات نیاز دارد.

غربالگری کولورکتال

کارگروه خدمات پیشگیرانه آمریکا (USPSTF) توصیه می‌کند که هم مردان و هم زنان ۴۵ تا ۷۵ ساله از نظر سرطان کولورکتال غربالگری شوند. افراد بالای ۷۵ سال و کسانی که در معرض خطر ابتلا به سرطان کولورکتال قرار دارند نیز باید در مورد غربالگری با پزشک خود مشورت کنند.

در حالی که چندین آزمایش غربالگری وجود دارد که می‌توانند پولیپ یا سرطان کولورکتال را تشخیص دهند، مانند سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر و آزمایش‌های مدفوع، کولونوسکوپی اغلب برای غربالگری پیشگیرانه استفاده می‌شود.

طی کولونوسکوپی پزشک با استفاده از یک لوله منعطف، راست روده و کولون را از نظر پولیپ یا سرطان بررسی می‌کند. اگر پولیپ و سرطان یافت شود، پزشک گاهی اوقات می‌تواند آن‌ها را حین عمل بردارد.

اگر همه چیز طبیعی به نظر برسد، پزشک انجام مجدد کولونوسکوپی را طی ۱۰ سال آینده توصیه می‌کند. اما در مجموع فاصله غربالگری‌ها به هر دو عامل خطر فردی و خانوادگی وابسته است.

غربالگری سرطان پروستات

آزمایش خون آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) را شناسایی می‌کند. این فاکتور پروتئینی است که توسط سلول‌های غده پروستات (اعم از سلول‌های طبیعی و سلول‌های سرطانی) ساخته می‌شود. هر چه سطح PSA بالاتر باشد، احتمال ابتلا به سرطان پروستات بیشتر است. به گفته انجمن سرطان آمریکا، پزشکان در تصمیم گیری برای انجام آزمایشات بیشتر با توجه به نتیجه این تست، با یکدیگر اختلاف نظر‌هایی دارند؛ برای مثال برخی حد نهایی ۴ نانوگرم در میلی لیتر را به عنوان نقطه بحرانی در نظر می‌گیرند و شماری دیگر سطوح ۲.۵ یا ۳.

با استناد به انجمن سرطان آمریکا، دستورالعمل‌های زیر را باید در خصوص سن انجام غربالگری سرطان پروستات مد نظر قرار داد:

– سن ۵۰ برای مردانی که به طور متوسط در معرض خطر ابتلا به سرطان پروستات هستند و انتظار می‌رود که حداقل تا ۱۰ سال آینده عمر کنند.

– سن ۴۵ برای مردانی که در معرض خطر بالای ابتلا به سرطان پروستات هستند، مانند مردان آفریقایی آمریکایی تبار و مردانی که یکی از بستگان درجه یک آن‌ها قبل از سن ۶۵ سالگی به سرطان پروستات مبتلا شده است.

– سن ۴۰ برای مردان دارای بیش از یک خویشاوند درجه یک که در سنین پایین به سرطان پروستات مبتلا شده اند.

غربالگری سرطان ریه

کارگروه USPSTF توصیه می‌کند که افراد مطابق با معیار‌های زیر، سالی یک بار غربالگری سرطان ریه را انجام دهند:

– سابقه ۲۰ بسته-سال یا بیشتر استعمال سیگار (مثلا یک بسته در روز برای ۲۰ سال یا دو بسته در روز برای ۱۰ سال) دارید

– در حال حاضر سیگار می‌کشید یا قبلا سیگاری بوده اید و در ۱۵ سال گذشته آن را ترک کرده اید

– بین ۵۰ تا ۸۰ سال سن دارید

توموگرافی کامپیوتری با دوز پایین (LDCT) تنها آزمایش غربالگری توصیه شده برای سرطان ریه است. این اسکن به سرعت انجام می‌شود و شامل یک دستگاه اشعه ایکس است که از ریه‌های ما تصویربرداری می‌کند.

 

  • اشتراک گزاری:

مطالب مرتبط

ارسال نظر

شما اولین نفری باشید که در مورد پست مربوطه نظر ارسال میکنید...
شبکه های اجتماعی ما
لینک های مفید