آنتی بیوتیک های پرمصرف در ایران کدامند ؟

  • توسط: admin
آنتی بیوتیک های پرمصرف در ایران کدامند ؟


سرپرست گروه ارزیابی فناوری سلامت و مطالعات مدیریتی و اقتصادی سازمان غذا و دارو، وضعیت مصرف داروهای آنتی بیوتیک در ایران را تشریح کرد.

به گزارش آدرین به نقل از مهر، آزیتا نبی زاده اظهار کرد: متأسفانه، از لحاظ آمار جهانی، ایران در مصرف آنتی بیوتیک جایگاه مناسبی ندارد. بر اساس گزارش اخیر سازمان جهانی بهداشت، ایران در رتبه سوم مصرف آنتی بیوتیک‌ها قرار دارد، پس از کشورهای نپال و اروگوئه.

وی افزود: سازمان جهانی بهداشت از سال ۲۰۱۷ رویکرد خود را نسبت به مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها عوض کرده و به رغم رویکرد کمی نگاه کیفی را نیز به رویکرد خود نسبت به آنتی‌بیوتیک‌ها افزوده و برای پایش دقیق آن‌ها طبقه‌بندی جدیدی را پیشنهاد کرده است و بر این اساس آنتی‌بیوتیک‌ها را به سه گروه تقسیم‌بندی کرده که نخستین آن‌ها گروه اکسس است که در خط مقدم درمان قرار دارند.

گروه دیگر آنتی‌بیوتیک‌ها گروه واچ هستند که پتانسیل بالایی برای ایجاد مقاومت میکروبی دارند و باید از آن‌ها مراقبت شود.

گروه سوم که به آن‌ها ریسر گفته می‌شود، آنتی‌بیوتیک‌هایی هستند که مقاومت در برابر آن‌ها ایجاد شده و تنها زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند که دارو‌ها جواب نداده باشند.

نبی‌زاده ادامه داد: متأسفانه مصرف آنتی‌بیوتیک‌های گروه واچ که باید محافظت بیشتری از آن‌ها انجام شود رتبه بالایی در جهان دارند و پس از کشور‌های قبرس و اروگوئه بالاترین مصرف را دارا هستند و ۶۰ درصد آنتی‌بیوتیک‌های مصرفی ایران از گروه آنتی‌بیوتیک‌های گروه واچ هستند.

وی افزود: به صورت کلی ۴۸ آنتی‌بیوتیک اکسس، ۱۱۰ آنتی‌بیوتیک واچ و ۲۲ آنتی‌بیوتیک ریسر در گروه‌بندی آنتی‌بیوتیک‌ها وجود دارد.

اگر روند مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها را در ایران مقایسه کنیم خواهیم دید که آنتی‌بیوتیک‌های سفکسیم و آزیترومایسین، بالاترین رتبه را از منظر مصرف آنتی‌بیوتیک دارند که هر دو از گروه واچ هستند و باید با احتیاط از آن‌ها استفاده کرد.

 

  • اشتراک گزاری:

مطالب مرتبط

ارسال نظر

شما اولین نفری باشید که در مورد پست مربوطه نظر ارسال میکنید...
شبکه های اجتماعی ما
لینک های مفید