3 کتاب صوتی که حتما باید بشنوید

  • توسط: admin
3 کتاب صوتی که حتما باید بشنوید


 

به گزارش آدرین به نقل از راهنماتو- میخوای کتاب بخونی اما وقت نداری؟ در روز، کلی فرصت پیدا میکنی که اگر کتاب دستت بود، حتماً میخوندی؟ خب! هندزفری و گوشیت همیشه باهات بوده! چرا کتاب صوتی گوش ندادی؟ نمیدونستی کدام کتاب بهتر است؟ بسیار خب! راهنمات پنج تا از بهترین‌ ها را بهت معرفی می‌کنه و ویژگی‌ های هرکدوم را باهات در میان می‌گذارد تا همین امروز اولینش را انتخاب کنی!

1. کتاب صوتی مزرعه حیوانات اثر جورج اورول

به گزارش راهنماتو، رمان‌ها و داستان‌های کوتاهی مثل مزرعه حیوانات که سرشار از مفاهیم ولی در شکلی روان به دست نویسنده نوشته شده‌اند می‌توانند گزینه خوبی باشند که بتوان کتاب صوتیشان را گوش کرد. کتاب صوتی مزرعه حیوانات با صدا پیشگی افراد مختلفی ارائه شده است، اما یکی از بهترین‌هایش با صدای سهراب پاکزاد است. فضای داستانی مزرعه حیوانات در این کتاب صوتی با آهنگ هماهنگ است و ما به موقع متوجه تغییر اپیزود می‌شویم. این فضا سازی با آهنگ به ما اجازه می‌دهد که ذهنی آماده و آرام برای شروع کتاب صوتی داشته باشیم. کلمات توسط پاکزاد به درستی بیان می‌شوند و چیزی از قلم نمی‌افتد.

1

2. کتاب صوتی جنگ چهره زنانه ندارد اثر سوتلانا آلکسیویچ

کتاب جنگ چهره زنانه ندارد، رمان تاریخی است که به شکل مصاحبه نوشته شده است و موضوع آن جنگ است. این رمان به زیبایی از احساسات زنانی روسی حرف می‌زند که جنگ را تجربه کرده‌اند، با این تفاوت که هر زن خودش به سخن درمی‌آید و کسی به جای او حرف نمی‌زند. به همین دلیل صداپیشه باید کاملا منطبق بر احساسات این زنان، خوانش را انجام دهد. زنانی که در شخصیتشان هیچ حسی از ناامیدی نیست در لحن صدایشان نیز نباید باشد. مهسا ملک مرزبان به درستی توانسته است لحن این زن را ادا و ما را کاملا با احساسات او هم قدم کند.

1

3. کتاب صوتی از قیطریه تا اورنج کانتی اثر حمیدرضا صدر

همانطور که می‌دانیم، حمیدرضا صدر اثر انگشت و قلم خاص خود را دارد، بنابراین فردی که خوانش کتاب صوتی از قیطریه تا اورنج کانتی را بر عهده گرفته است، باید کاملا با سبک نوشتار صدر و فضاسازی‌های او آشنا باشد. رضا کیانیان به درستی توانسته است مساله مرگ و بیماری را که صدر از آن صحبت می‌کند، با لحن خود به گوش ما برساند. اصلی‌ترین تفاوت این کتاب خاص، روایت دوم شخص آن است که به راحتی ما را با خود همسو می‌کند، شنیدن این رمان، خاصیت روایت دوم شخصی بودنش را چند برابر می‌کند. در انتهای کتاب نیز فاطمه معتمد آریا صدای دختر را اجرا کرده است.

1

4. کتاب صوتی سه شنبه ‌ها با موری اثر میچ آلبوم

یکی از ویژگی‌های اصلی کتاب‌های صوتی، کوتاه بودن اپیزودهای آن است. عموما اپیزودها 45 دقیقه الی یک ساعت و نیم هستند و مخاطب را به راحتی با خود همراه می‌کنند بدون اینکه او را خسته کنند. با توجه به این ویژگی، کتابی همچون سه شنبه‌ها با موری گزینه خوبی برای شنیده شدن به شکل کتاب صوتی است. این کتاب مصاحبه‌هایی با یک پزشک را گردآوری کرده است که روزهای پایانی عمرش را می‌بیند. صداپیشگی این کتاب صوتی که به دست بابک قهرمانی انجام شده است، به قدری دقیق و شمرده است که می‎توان آن را روی دور تند گذاشت و با کمی دقت هیچ چیز را از دست نداد.

1

5. کتاب صوتی یوزپلنگانی که با من دویده‌اند اثر بیژن نجدی

نجدی یکی از آن نویسنده‌های ایرانی است که باید حتما به او سر بزنیم و این کتاب که مجموعه‌ای از ده داستان پست مدرن است توجه علاقه‌مندان را به خود جلب کرده است. گاهی ممکن است در این کتاب احساس یکنواختی کنیم، اما کافی است یکی از خواب بیدارمان کند. چه کسی بهتر از یک صداپیشه درجه یک و یک موسیقی به جا که چنین کاری را با ما انجام دهد. نجدی به خوبی بلد است که با آهنگ کلمات بازی کند، اینجا یاری صداپیشه و موسیقی را نیز می‌طبد تا یک شاهکار خلق شود. صداپیشه این کتاب که پیام دهکردی است به درستی توانسته است لحن را دریافته و با آن بازی کند. موسیقی، احساس آرامش و گنگی را به هم می‌آمیزد و اجازه نمی‌دهد لحظه‌ای از شنیدن جا بمانیم. تم اصلی داستان‌ها با آهنگ‌ها هماهنگی مطلوبی دارد و ریتم‌ها هر از چندگاهی تغییر پیدا می‌کنند.

1

 

  • برچسب ها:
  • اشتراک گزاری:

مطالب مرتبط

ارسال نظر

شما اولین نفری باشید که در مورد پست مربوطه نظر ارسال میکنید...
شبکه های اجتماعی ما
لینک های مفید