یخ روی مریخ، عکسی که ناسا منتشر کرد

  • توسط: admin
یخ روی مریخ، عکسی که ناسا منتشر کرد


 

به گزارش آدرین به نقل از، تصویر گرداب شناسایی مریخ از سازمان فضایی NASA خطوطی را آشکار می‌ سازد که اثرات حرکت پیوسته یخ بر روی سطح مریخ را نمایان می‌ کنند.

«مدارگرد شناسایی مریخ»(MRO) روز ۱۸ اوت ۲۰۲۳، خطوط برآمدگی را ثبت کرد که به خاطر حرکت تدریجی یخ روی سطح مریخ حک شده بودند. اگرچه رسوبات یخ سطحی عمدتا به کلاهک‌های قطبی مریخ محدود می‌شوند اما این الگوها در بسیاری از مناطق غیر قطبی مریخ ظاهر شده‌اند.

همانطور که یخ در سراشیبی جریان دارد، سنگ و خاک از اطراف کنده می‌شوند و مسیر خود را در امتداد سطح یخ جاری و زیر سطح یخی پیدا می‌کنند. از آنجا که این فرآیند ممکن است هزاران سال یا بیشتر طول بکشد، شبکه‌ای از الگوهای خطی را ایجاد می‌کند که تاریخچه جریان یخ را به نمایش می‌گذارد.

1

مدارگرد شناسایی مریخ از سال ۲۰۰۶ به بررسی مریخ پرداخته است. تجهیزات آن برای عکاسی از سطح مریخ، آن را از نزدیک بزرگ‌نمایی می‌کنند، به تحلیل مواد معدنی می‌پردازند، به دنبال آب زیر سطح می‌گردند، میزان غبار و آب پخش‌شده در جو را ردیابی می‌کنند و آب و هوای جهانی را به صورت روزانه زیر نظر می‌گیرند.

این بررسی‌ها در حال شناسایی کردن ذخایر مواد معدنی هستند که ممکن است طی دوره‌های زمانی طولانی در آب تشکیل شده باشند. همچنین، به دنبال شواهدی از سواحل دریاها و دریاچه‌های باستانی می‌گردند و به تحلیل رسوباتی می پردازند که به مرور زمان توسط آب جاری در لایه‌ها قرار گرفته‌اند.

 

  • اشتراک گزاری:

مطالب مرتبط

ارسال نظر

شما اولین نفری باشید که در مورد پست مربوطه نظر ارسال میکنید...
شبکه های اجتماعی ما
لینک های مفید