کشور های آفریقایی که بیشترین تعداد زبان ها را دارند + لیست 10 کشور

  • توسط: admin


 

به گزارش آدرین به نقل از روزیاتو، علاوه بر تعداد کشور های آفریقا و جمعیت زیادی که در این قاره ساکن هستند، آفریقا خانه‌ ی بسیاری از زبان‌ های جهان است. این قاره بیش از یک سوم از کل ۶,۰۰۰ زبان موجود در دنیا را به خود اختصاص داده است، به این معنا که بیش از ۲,۰۰۰ زبان مختلف برای پاسخگویی به جمعیت بیش از ۱.۲ میلیارد نفری خود دارد. در آفریقا حداقل ۷۵ زبان وجود دارد که بیش از یک میلیون نفر از آن‌ ها به عنوان زبان مادری استفاده می‌ کنند و سایر زبان‌ ها توسط جمعیت‌ هایی از چند صد تا چند صد هزار نفر بهره‌ مند هستند.

1

مهم‌ترین زبان آفریقایی، زبان سواحیلی است که در بخش‌های جنوبی و شرقی این قاره صحبت می‌شود. زبان هوسایی زبان اصلی مردم چادی‌تبار در نیجریه، نیجر و چاد است، در حالی که زبان یوروبایی در جنوب غربی نیجریه، جمهوری بنین و توگو صحبت می‌شود. بیش از ۱۵۰ میلیون نفر یکی از این زبان‌ها را صحبت می‌کنند.

÷1

با این تنوع زبانی حیرت‌آور، آفریقا به عنوان شاهدی بر زیبایی ارتباطات انسانی ایستاده است. این تنوع زبانی صرفاً یک ویژگی عددی نیست، بلکه روایتی زنده است که داستان‌های فراوانی از فرهنگ‌ها، سنت‌ها و تاریخ‌ها را بازگو می‌کند.

÷1

همچنین، زبان‌های غیر بومی مانند انگلیسی و فرانسوی نیز در بخش‌های مختلف قاره به طور گسترده‌ای صحبت و استفاده می‌شوند که دلیل اصلی آن تأثیرات تاریخی استعمار است. به عنوان مثال، زبان انگلیسی توسط حدود ۱۳۰ میلیون آفریقایی صحبت می‌شود و زبان رسمی یا ثانویه در ۲۷ کشور از ۵۴ کشور این قاره است.

در زیر ۱۰ کشور آفریقایی با بیشترین تنوع زبانی آمده است:

رتبه کشور تعداد زبان ها
۱ نیجریه ۵۲۰
۲ کامرون ۲۲۷
۳ جمهوری دموکراتیک کنگو ۲۱۴
۴ چاد ۱۲۹
۵ تانزانیا ۱۲۸
۶ اتیوپی ۹۲
۷ ساحل عاج ۸۸
۸ غنا ۸۳
۹ سودان ۷۵
۱۰ سودان جنوبی ۷۳

آفریقا قاره‌ای است که از نظر تنوع زبانی، غنی‌ترین منطقه جهان به‌شمار می‌رود. با بیش از ۲۰۰۰ زبان گوناگون، آفریقا خانه‌ی حدود یک‌سوم زبان‌های جهان است. این تعداد زیاد زبان‌ها در کنار تنوع فرهنگی و قومیتی آفریقا، نشان‌دهنده‌ی تاریخ طولانی و در هم تنیده‌ی این سرزمین است. علی‌رغم رواج زبان‌های استعماری مثل انگلیسی و فرانسوی، زبان‌های بومی و محلی همچنان نقش مهمی در تعاملات روزمره و هویت فرهنگی مردم آفریقایی ایفا می‌کنند.

 

  • اشتراک گزاری:

مطالب مرتبط

ارسال نظر

شما اولین نفری باشید که در مورد پست مربوطه نظر ارسال میکنید...
شبکه های اجتماعی ما
لینک های مفید