وقتی سفره یلدا بدون شام هم میلیونی می شود /تورم دور همی‌ ها را هم تحت تاثیر قرار داد

  • توسط: admin
وقتی سفره یلدا بدون شام هم میلیونی می شود /تورم دور همی‌ ها را هم تحت تاثیر قرار داد


نوعی از تورم تازه که با اجرای برنامه‌ های اصلاحی در اردیبهشت ماه سال گذشته وارد اقتصاد ایران شد، تأثیر قابل توجهی بر خرید ملزومات و اجناس خانگی داشته است. بسیاری از تاجران اعلام کرده‌ اند که حجم خرید مردم در زمینه‌ هایی از جمله میوه و شیرینی در روز های پایانی سال نسبت به سال‌ های گذشته به شدت کاهش یافته است. اما با این وجود، ملزومات یدایی همچنان توسط خانوارها خریداری می‌شود، حتی اگر حجم آن کمتر از گذشته باشد.

به گزارش آدرین به نقل از خبرآنلاین، سفره شب یلدا معمولاً با آجیل‌ها به همراه انار، هندوانه، پرتقال و در برخی موارد خرمالو تزئین می‌ شود. این میز به شکل خاصی با آجیل‌ های متنوع، میوه‌ های رنگا رنگ و شیرینی‌ ها به‌ ویژه شکلات‌ ها زینت بخش می‌ شود.

افزایش سرسام‌ آور قیمت میوه در یک سال

حالا در شرایطی که رییس اتحادیه فروشندگان میوه می‌گوید که هیچ کمبودی در بازار میوه نیست، اما میوه‌فروشان سطح شهر از کاهش حجم خرید خبر می‌دهند و معتقدند شکل خرید از کیلویی به دانه‌ای تغییر کرده است.

قیمت انار هم در این روز‌ها بین ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان است. البته در برخی از میوه فروشی‌های بالای شهر تهران انار شیراز در شب یلدا به قیمت ۷۰ هزار تومان هم فروخته می‌شود.

متوسط قیمت هر کیلو پرتقال هم بین ۲۵ تا ۳۵ هزار تومان و خرمالو هم بین ۳۰ تا ۶۰ هزار تومان است. هندوانه هم قیمت‌های مختلفی در بازار دارد و میانگین قیمت آن این روز‌ها حدود ۲۰ هزار تومان است.

در سال گذشته بهای هر کیلو انار بین ۱۰ تا ۲۰ هزار تومان و قیمت هندوانه نیز بر اساس کیفیت آن در میدان مرکزی میوه و تره‌بار با قیمت‌های ۵ تا ۱۰ هزار تومان بود. به این ترتیب قیمت هر کیلو انار و هندوانه نسبت به سال گذشته بیش از صد در صد ۱۰۰ درصد افزایش یافته است. بهای هر کیلو پرتقال نیز در سال گذشته بین ۶ تا ۱۰ هزار تومان بود. به این ترتیب قیمت ارزان‌ترین تا گران‌ترین پرتقال رشدی برابر با ۲۵۰ تا ۳۱۶ درصد افزایش را شاهد است.

شیرینی خشک و‌تر چند؟

بر اساس این گزارش علی بهره‌مند، رئیس اتحادیه قنادان، شیرینی فروشان و کافه قنادی تهران از عدم افزایش قیمت شیرینی شب یلدا خبر داده است. او گفته است که «در صنف قنادی و شیرینی‌فروشی هیچ وقت در آستانه شب یلدا قیمت ناگهانی افزایش پیدا نمی‌کند، چراکه مواد اولیه به وفور وجود دارد.»

قیمت هر کیلوگرم شیرینی‌تر و خامه‌ای را بین ۱۴۰ تا ۱۸۵ هزار تومان، شیرینی دانمارکی، زبان و پاپیونی را بین ۱۲۰ تا ۱۶۰ هزار تومان اعلام کرده است.

سال گذشته قیمت هر کیلو شیرینی خشک ۱۱۰ هزار تومان و قیمت هر کیلو شیرینی‌تر ۱۲۰ تا ۱۶۰ هزار تومان بود. به این ترتیب بهای شیرینی نیز افزایش اندکی ار شاهد است. البته بسیاری از شیرینی‌فروشان سطح شهر با استناد به کیفیت شیرینی بهای بالای دویست و بیست هزار تومان را برای شیرینی‌تر و بهای بالاتر از ۱۸۰ هزار تومان را برای شرینی خشک مطالبه می‌کنند.

این جدول نشان می‌دهد در خوشبینانه‌ترین حالت و ارزان‌ترین قیمت‌ها ملزومات یلدایی حداقل هفتاد درصد افزایش قیمت را شاهد است.

تورم دورهمی‌ها را نشانه رفت/ سفره یلدا بدون شام هم میلیونی شد

از بازار آجیل چه خبر؟

نایب رئیس اتاق اصناف تهران نیز درباره بازار آجیل گفت: امسال آجیل اقتصادی وارد بازار شد.

محمدرضا فرجی تهرانی، نایب رئیس اتاق اصناف تهران می‌گوید: قیمت آجیل را قیمت پسته تعیین می‌کند خوشبختانه امسال روند تولید پسته نسبت به سال گذشته افزایش داشته است. با توجه به تولید انبوه پسته در کشور قیمت انواع مختلف این محصول از ۱۵ تا ۲۵ درصد کاهش داشته و این کاهش باعث ثبات در بازار داخلی شده است. نایب رئیس اتاق اصناف تهران در توصیه‌ای به مردم اظهار می‌کند: قیمت آجیل شب یلدای ممتاز امسال که شامل پسته اکبری یا احمدآقایی ممتاز، بادام هندی، مغزگ ردو، انجیر، مغز فندق خام، بادام پوست کاغذی، توت، کشمش، مویز و برگه زردآلو می‌شود، حداکثر ۴۸۰ هزار تومان است. چنانچه مردم بخواهند مغز پسته را انتخاب کنند باید ۱۵ تا ۲۰ درصد هزینه بیشتری پرداخت کنند از این‌رو توصیه می‌کنیم چنانچه مردم قیمت آجیل‌ها را بالاتر از قیمت اعلام شده دیدند، نخرند و گران‌فروشان را به بازرسان اتاق اصناف تهران یا بازرسان اتحادیه آجیل فروشان معرفی کنند. به گفته او، قیمت آجیل شب یلدا از شب عید ارزان‌تر است و مردم می‌توانند با خرید آجیل یلدایی در بلندترین شب سال در کنار خانواده از این شب لذت ببرند. گفتنی است پیش‌تر هم رئیس اتحادیه آجیل‌فروشان تهران قیمت آجیل ممتاز شامل پستۀ اکبری یا احمدآقایی ممتاز، بادام هندی، مغز گردو، انجیر، مغز فندق، بادام، توت، کشمش، مویز و برگۀ زردآلو را حداکثر ۴۸۰ هزار تومان اعلام کرده بود.

با یک حساب سرانگشتی هزینه سفره شب یلدا با احتساب خرید یک هندوانه، دو کیلو انار، یک کیلو شیرینی، یک کیلو آجیل نزدیک به یک میلیون تومان هزینه دارد. با احتساب شام، بی تردید هزینه سفره شب یلدا تنها برای چهار نفر از یک میلیون و پانصد هزار تومان هبور می‌کند. این در حالی است که اغلب بزرگان فامیل میزبان فرزندان خود هستند و مهمانی‌ها بسیار پرجمعیت‌تر از چهار نفر برگزار می‌شود.

 

  • اشتراک گزاری:

مطالب مرتبط

ارسال نظر

شما اولین نفری باشید که در مورد پست مربوطه نظر ارسال میکنید...
شبکه های اجتماعی ما
لینک های مفید