واکنش ها به تجدید ارزیابی دارایی شرکت های بورسی ادامه دارد / سود سازی خیالی در برخی شرکت ها به پایان رسید

  • توسط: admin
واکنش ها به تجدید ارزیابی دارایی شرکت های بورسی ادامه دارد / سود سازی خیالی در برخی شرکت ها به پایان رسید


به گزارش آدرین به نقل از اقتصادآنلاین – رجا ابوطالبی: پیام الیاس کردی، کارشناس بازار های مالی، در گفتگو با خبرنگار اقتصاد آنلاین در خصوص تجدید ارزیابی دارایی‌ های شرکت‌ های بورسی اظهار داشت: تجدید ارزیابی دارایی‌ های شرکت‌ های بورسی، یک اتفاق ویژه اقتصادی نیست بلکه به‌ عنوان یک اتفاق حسابداری تلقی می‌ شود که به‌ روز رسانی دارایی‌ ها در دفاتر شرکت‌ ها را ایجاد می‌ کند. این اقدام باعث می‌ شود تا درآمد و سود آوری شرکت‌ ها بهتر درک شود و همچنین هر افزایش درآمد تورمی که به عنوان افزایش سود آوری نوشته می‌ شود، اصلاح شود.

وی ادامه داد: فرض کنید شرکتی سال‌ها پیش، یک تاکسی به قیمت ۱۰ میلیون تومان خریداری کرده که آورده آن برای این شرکت، یک میلیون تومان است و حالا بعد از گذشت چند سال، درآمد آن از ۱ میلیون تومان به ۷ میلیون تومان افزایش یافته و این یعنی شناسایی سود ۷۰ درصدی برای آن مجموعه؛ در حالی که تجدید ارزیابی سبب می‌شود که ارزش اسمی تاکسی به قیمت روز خود نزدیک شود و قاعدتا درآمد و حاشیه سود شناسایی شده نیز، به واقعیت نزدیک‌تر خواهد شد.

به گفته کردی، در این صورت سود شرکت از ۷۰ درصد که نتیجه درآمد تورمی بوده و اتفاق اقتصادی خارق‌العاده در شرکت به شمار نمی رود، به ۳۵ درصد تقلیل پیدا خواهد کرد؛ این بدان معنا است که تجدید ارزیابی دارایی‌ها سبب می‌شود این سودسازی خیالی که شرکت‌ها ثبت می‌کنند از بین برود.

این تحلیلگر بورس گفت: کسانی که دنبال اجرای این طرح هستند، در تلاش برای کوتاه کردن دست دولت از جیب شرکت‌ها قدم برمی‌دارند؛ چرا که زمانی که دارایی و سود شرکتی که اکثرا دولتی هستند زیاد باشد، مقداری از آن به هر دلیلی بذل و بخشش خواهد شد؛ غافل از آنکه این افزایش سود صرفا ناشی از افزایش درآمد تورمی بوده است و فعالیت اقتصادی ایجاد نشده است. به بیان دیگر افزایش سرمایه، ارزش دارایی‌ها را به روز کرده که به وضوح نشان می‌دهد هیچ تناسبی بین سودآوری و ارزش آن زمین‌ها وجود ندارد.

 

  • اشتراک گزاری:

مطالب مرتبط

ارسال نظر

شما اولین نفری باشید که در مورد پست مربوطه نظر ارسال میکنید...
شبکه های اجتماعی ما
لینک های مفید