شب یلدا یا شب چله؟

  • توسط: admin


تنها چند ساعت تا فرا رسیدن شب یلدا باقی مانده است. این لحظه، طولانی‌ ترین شب سال و یکی از باستانی‌ ترین جشن‌ های ایرانی است که در فرهنگ کشورمان جایگاه ویژه‌ ای دارد.

به گزارش آدرین به نقل از روزیاتو، شب یلدا، به واقع، نماد آغاز اولین دوره چهل‌ روزه فصل زمستان است و به همین دلیل به آن شب چله نیز اطلاق می‌شود. این جشن با نام دیگر شب چله نیز شناخته می‌ شود. در گذشته، ایرانیان هر سال، سه دوره چله را جشن می‌ گرفتند که شامل یک دوره چهل‌ روزه در تابستان و دو دوره چهل‌ روزه در زمستان بود. چله تابستان با نام “چله تموز” نیز معروف بود و معادل چهل روز اول تابستان بود. طبق رسوم ایران باستان، این دوره با آغاز در روز ۱ تیرماه (بلندترین روز سال) و ادامه تا ۱۰ مرداد جشن گرفته می‌شد. چله تموز همچون شب یلدا، از اهمیت ویژه‌ای در نظر ایرانیان برخوردار بود.

دو دوره چله زمستانی با عنوان چله بزرگ و چله کوچک شناخته می‌شوند. چله بزرگ از ۱ دی‌ماه تا ۱۰ بهمن شامل چهل روز کامل و چله کوچک نیز از ۱۱ تا ۳۰ بهمن شامل بیست روز و بیست شب است که در مجموع چهل روز و شب می‌شود. شب یلدا در واقع شب آغازین چله بزرگ و مابین آخرین روز پاییز و اولین شب زمستان می‌باشد.

واژه یلدا یعنی چه و از کجا آمده‌است؟

واژه Yaldā از مسیحیان سریانی زبان گرفته شده‌است. طبق لغت‌نامه دهخدا، یلدا واژه‌ای سریانی و به معنای تولد است و ازآنجاکه شب چله با میلاد مسیح همزمان است، به آن شب یلدا نیز می‌گویند. اما واژه “یلدا” چطور وارد زبان فارسی شده؟

در قرن اول میلادی، تعداد زیادی از مسیحیان شرقی در قلمرو اشکانیان و ساسانیان ساکن شدند. در این دوره، ایرانیان با “یلدای مسیحیان نسطوری” آشنا می‌شوند. یلدا در زبان سریانی (گویش ارامی میانه) به معنای “تولد” است و مسیحیان سریانی این واژه را برای کریسمس به‌کار می‌بردند. ازاینجا بود که نام یک جشن مسیحی وارد فرهنگ غیرمسیحی شد و ازآنجاکه با شب چله مترادف بود، به‌تدریج ایرانیان نیز برای توصیف آخرین شب پاییز از هردوی این واژه‌ها استفاده کردند.

چرا شب یلدا هندوانه می‌خوریم؟

خانواده‌های ایرانی در شب یلدا به دور هم جمع می‌شوند و با انجام کار‌هایی همچون خوردن آجیل و شیرینی و میوه‌هایی مانند انار و هندوانه، شاهنامه خوانی و گرفتن فال حافظ آن را جشن می‌گیرند.

برخی بر این باور هستند که خوردن این میوه برای جلوگیری از بیمار شدن در زمستان مفید است. در حقیقت باور بر این است که اگر مقداری هندوانه در شب یلدا بخورید، در سراسر زمستان طولانی، سرما و بیماری بر شما غلبه نخواهد کرد و این باور، با خواص بی شمار هندوانه که سرشار از ویتامین‌های A و B و C است، مطابقت دارد.

برخی دیگر نیز معتقد هستند که هندوانه یادآور گرمای تابستان و حرارت است و خوردن آن در شب یلدا می‌تواند نشانه دوستی، عشق و آبادانی و شروعی گرم برای زمستان باشد.

 

  • اشتراک گزاری:

مطالب مرتبط

ارسال نظر

شما اولین نفری باشید که در مورد پست مربوطه نظر ارسال میکنید...
شبکه های اجتماعی ما
لینک های مفید