شبندر و شتران جذاب ترین نماد های پالایشی برای بررسی

  • توسط: admin
شبندر و شتران جذاب ترین نماد های پالایشی برای بررسی


 

به گزارش آدرین به نقل از اقتصاد آنلاین – مینا یوسفی؛ تا انتهای ماه آبان، شرکت شبندر مجموعاً ۱۲۴۵۴۴۰۰ واحد از محصولات خود را به فروش رسانده است. این میزان فروش نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، با کاهش ۱ درصدی مواجه است که به مقدار ۱۲۶۴۷۰۸۶ واحد فروش تجمعی تا پایان آبان سال گذشته اشاره دارد.

در رده‌بندی تغییرات فروش شرکت‌ها، شراز و شپنا با افزایش به ترتیب ۱۶ و ۱۰ درصد، به عنوان صدرنشینان حاکم هستند. به ترتیب، شبندر با کاهش ۱ درصد و شاوان با کاهش ۳ درصد در لیست تغییرات فروش مقداری قرار گرفته‌ اند. همچنین شرکت‌ های شتران با کاهش ۸ درصد و شبریز با کاهش ۱۳ درصد نیز جزو شرکت‌هایی هستند که تغییرات منفی در فروش مقداری خود داشته‌اند.

وضعیت رو به بهود در کرک های پالایشگاه های ایران در آذرماه:

کرک اسپرد Crack Spread به تفاوت کلی قیمت گذاری بین هر بشکه نفت خام و فرآورده‌های نفتی و پالایش شده از آن اشاره دارد. به بیان ساده‌تر، به اختلاف قیمت بین یک بشکه محصول با یک بشکه نفت خام، کرک اسپرد گفته می‌شود.

با توجه به افزایش میانکین نفت برنت عمان و دبی و رشد قیمت بنزین اکتان و گازوییل شاهد رشد نسبی کرک اسپرد پالایشگاه های ایران بوده ایم. شاخص کرک اسپرد پالایشی ها که بر اساس میانگینی از ترکیب تولیدات شرکت های صنعت و در مقایسه با نرخ نفت سبک دریافتی محاسبه میشود، در بهار سال گذشته در اوج بوده است به طوری که عددهای بالای ۱۰۰ دلار را نیز تجربه کرده است سپس روند نزولی گرفته. حال در هفته چهارم آذر ماه به ۱۴ دلار رسیده است. هفته گذشته این عدد کمتر بوده و حدودا ۱۳ دلار و تابستان ۱۵ دلار بود.  بهار امسال با افت قابل توجهی عدد ۱۰ دلار را تجربه کرده است.

 

شبندر از دید نموداری:

نماد‍‌های جذاب «پالایش»، بررسی «شبندر» و «شتران»

از دید نموداری شبندر در موج های اخر از روند بلند مدت الگوی سمیتریک خود می باشد. بنابر این فعلا در موج صعودی G قرار دارد و در این سناریو با رعایت حد حمایت ۹۶۰ تومان می تواند هدف های مهم ۱۲۰۰ و سپس ۱۵۰۰ را دنبال کند و وارد روندنزولی ریز موج بعدی شود.

از گروه پالایشی شتران هم بررسی شد:

شتران هم الگوی مشابهی دارد و میتواند شارپ تر نوسان داشته باشد.

حمایت ها و هدف و مسیر در شکل مشخص شده است:

نماد‍‌های جذاب «پالایش»، بررسی «شبندر» و «شتران»

 

  • اشتراک گزاری:

مطالب مرتبط

ارسال نظر

شما اولین نفری باشید که در مورد پست مربوطه نظر ارسال میکنید...
شبکه های اجتماعی ما
لینک های مفید