ساخت ۴ هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی آغاز شد؟

  • توسط: admin


به گزارش آدرین به نقل اقتصاد آنلاین، با تصویب مصوبه شورای اقتصاد در تاریخ ۱۲ مهرماه ۱۴۰۲ و تصویب ساخت چهار هزار و ۵۰۰ مگاوات انرژی تجدید پذیر از محل صرفه‌ جویی سوخت در دولت سیزدهم، پس از پیگیری‌ های قانونی و تعیین سرمایه‌ گذاران از طریق برگزاری مناقصه عمومی، فرآیند اجرای این پروژه امروز (۴ دی ۱۴۰۲) با حضور علی‌ اکبر محرابیان، وزیر نیرو، و مدیران وزارت نیرو و همکاری دستگاه‌ های اجرایی مرتبط در محل وزارتخانه نیرو آغاز می‌شود.

سرمایه گذاران چهار شرکت برنده در مناقصه در قالب پنج سبد شامل، ۲ سبد ۱۵۰۰ مگاواتی و ۳ سبد ۵۰۰ مگاواتی، برای احداث چهار هزار مگاوات تعین شده‌اند و یک سبد۵۰۰ مگاواتی باقی مانده نیز در حال برگذاری مناقصه جهت انتخاب آخرین سرمایه گذار است.

با اجرای این مصوبه، سرمایه گذاران متعهد می‌شوند نیروگاه‌ها را با ظرفیت مجموع چهار مگاوات انرژی برق خورشیدی تا حداکثر پیک برق سال ۱۴۰۳ به شبکه سراسری متصل کنند.

سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق(ساتبا) برنامه‌ریزی لازم برای ساخت چهار هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی تا اریبهشت سال ۱۴۰۳ را انجام داده است و شرکت‌های برق منطقه‌ای به عنوان بازوی اجرایی ساتبا برای جلب مشارکت و اجرا توسط سرمایه گذاران همکاری خواهند کرد.

محمود کمانی، معاون وزیر نیرو نیز پیش‌تر درباره اقدامات صورت گرفته برای تسهیل فرایند ساخت چهار هزار مگاوات نیروگاه‌های انرژی تجدیدپذیر در کشور گفته بود: کار ویژه‌ای در حال انجام است و مقامات بالای کشور در لحظه در حال پیگیری برای تسهیل امور ساخت نیروگاه‌های تجدیدپذیر در کشور هستند و در پی این امر، وزیر نیرو دستور لازم را به توانیر و برق منطقه ای های سراسر کشور ابلاغ کرده است.

همچنین موانع و مشکلات پیش روی شرکت های حاضر در این مناقصه از جمله تملک زمین‌ها، نحوه اتصال به شبکه و مشکلات زیست محیطی در جلسات متعددی با حضور عوامل ساتبا و سرمایه‌گذارها بررسی و رفع شد.

بر اساس این گزارش در مجموع ۳۸۱ ساختگاه برای ساخت نیروگاه‌های خورشیدی با ظرفیت بیش از ۱۰ هزار و ۲۰۰ مگاوات با محوریت ۱۶ برق منطقه‌ای در سراسر کشور وجود دارد؛ برق منطقه‌ای استان‌های تهران با ۳۲ درصد، فارس با ۱۰ درصد و سیستان و بلوچستان با ۹ درصد از استان‌هایی هستند که بیشترین سهم را در ساخت چهار هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی در کشور دارند.

دولت سیزدهم جلسات مختلفی در سطح ریاست جمهوری، معاون اول ریاست جمهوری، وزیر نیرو و مراجع ذیربط برای رفع موانع و تسهیل ساخت نیروگاه ها برگزار کرده‌اند و فرصت استثنایی برای حل ناترازی سوخت و برق در کشور بوجود آمده است.

 

  • اشتراک گزاری:

مطالب مرتبط

ارسال نظر

شما اولین نفری باشید که در مورد پست مربوطه نظر ارسال میکنید...
شبکه های اجتماعی ما
لینک های مفید