رصد یک گلوله برفی توسط تلسکوپ هابل + تصویر

  • توسط: admin
رصد یک گلوله برفی توسط تلسکوپ هابل + تصویر


 

به گزارش آدرین به نقل از ایسنا، تلسکوپ هابل توانسته است یک “گلوله برفی” درخشان از ستارگان را در همسایه کهکشان راه شیری رصد کند.

تلسکوپ فضایی هابل یک گلوله برفی رصد کرده است. این تلسکوپ داده‌هایی را جمع‌آوری کرده که برای ثبت تصویری خیره‌کننده از خوشه‌ای از ستارگان که شبیه یک گلوله برفی کیهانی هستند، استفاده شدند. این کهکشان در ابر ماژلانی بزرگ(LMC) واقع شده است.ابر ماژلانی بزرگ، کهکشانی در همسایگی کهکشان راه شیری است. فاصله‌اش از کهکشان راه شیری ۴۸.۵ کیلو پارسک یعنی تقریبا ۱۶۰ هزار سال نوری است و بنابراین سومین کهکشان نزدیک به راه شیری شمرده می‌شود.

این خوشه کروی که ان‌جی‌سی ۲۲۱۰(NGC 2210) نام دارد و در فاصله حدود ۱۵۸ هزار سال نوری از زمین قرار دارد. سن آن حدود ۱۱.۶ میلیارد سال تخمین زده می‌شود، به این معنی که از نظر سنی مشابه دیگر خوشه‌های کروی در ابر ماژلانی بزرگ و همچنین قدیمی‌ترین خوشه‌های کروی واقع در هاله راه شیری است. این بدان معناست که اگرچه ان‌جی‌سی ۲۲۱۰ تنها حدود ۲.۲ میلیارد سال جوان‌تر از خود کیهان است، اما در واقع یکی از خوشه‌های کروی جوان ابر ماژلانی به حساب می‌آید که توسط ستاره‌شناسان رصد شده است. آنها ابتدا آن را در طول یک کمپین تحقیقاتی در سال ۲۰۱۷ مشاهده کردند.

خوشه‌های دیگری که در همان زمان مشاهده شدند، حتی از ان‌جی‌سی ۲۲۱۰ نیز قدیمی‌تر بودند، به‌نظر می‌رسد که چهار خوشه بیش از ۱۳ میلیارد سال سن دارند، یعنی تنها چند صد میلیون سال پس از مه‌بانگ تشکیل شده‌اند.

1

کلید طول عمر خوشه‌های کروی، که‌ می‌توانند بین هزاران تا میلیون‌ها ستاره داشته باشند، این واقعیت است که آنها از نظر گرانشی بسیار محدود هستند و این آنها را بسیار پایدار می‌کند. بنابراین، آنها اهداف بسیار خوبی برای ستاره شناسانی هستند که قصد مطالعه جمعیت‌های بسیار قدیمی ستارگان را دارند.

این واقعیت که ان‌جی‌سی ۲۲۱۰ و دیگر خوشه‌های کروی ابر ماژلانی بزرگ سنی مشابه خوشه‌های کروی در کهکشان راه شیری دارند، منبع جذابی برای ستاره‌شناسان است زیرا نشان می‌دهد که دو گروه در یک زمان تشکیل شده‌اند، به رغم اینکه ابر ماژلانی بزرگ و کهکشان ما به طور مستقل متولد شده‌اند.

اگرچه این خوشه کهکشانی اولین بار در سال ۱۸۳۵ توسط جان هرشل کشف شد، سال ۲۰۲۳ اولین باری بود که هابل که در سال ۱۹۹۰ پرتاب شد به طور کامل از این خوشه کروی تصویربرداری کرد. این تصویر کاملا نشان می‌دهد که جدای از ارزش علمی بسیار زیاد آن، ان‌جی‌سی ۲۲۱۰ یک منظره زیبا و دیدنی است.

 

  • اشتراک گزاری:

مطالب مرتبط

ارسال نظر

شما اولین نفری باشید که در مورد پست مربوطه نظر ارسال میکنید...
شبکه های اجتماعی ما
لینک های مفید