دومین راکتور هسته‌ ای کره شمالی فعالیتش آغاز می‌ شود

  • توسط: admin
دومین راکتور هسته‌ ای کره شمالی فعالیتش آغاز می‌ شود


به گزارش آدرین به نقل از اقتصاد آنلاین، آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی اعلام کرده است که به نظر می‌ رسد یک راکتور جدید در مجتمع هسته‌ ای یونگ بیون کره شمالی برای اولین بار به فعالیت درآمده و این موضوع به معنای وجود یک منبع بالقوه اضافی پلوتونیوم برای سلاح‌ های هسته‌ ای می‌ باشد.

کره شمالی سال‌هاست که از سوخت مصرف‌شده راکتور هسته‌ای ۵ مگاواتی در یونگ بیون برای تولید پلوتونیوم زرادخانه هسته‌ای خود استفاده می‌کند، اما تخلیه آب گرم نشان از عملیاتی شدن این راکتور دارد.

رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای گفت: تخلیه آب گرم نشان‌دهنده این است که دومین راکتور هسته ای کره شمالی به مرحله عملیاتی رسیده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی از زمانی که پیونگ یانگ بازرسان این آژانس را در سال ۲۰۰۹ اخراج کرد، به برنامه‌های هسته‌ای این کشور دسترسی نداشته است و تنها از طریق تصاویر ماهواره‌ای فعالیت‌های هسته‌ای آن را رصد می‌کند.

گروسی گفت که بدون دسترسی کامل، آژانس نمی‌تواند وضعیت عملیاتی راکتور را تایید کند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید از ماه اکتبر (مهر/ آبان) شاهد خروج شدید آب از سیستم خنک‌کننده راکتور آب سبک بوده است که نشان‌دهنده راه‌اندازی راکتور است. گروسی گفت که نشانه های جدیدتر نشان می دهد که آب گرم بوده است.

 

  • اشتراک گزاری:

مطالب مرتبط

ارسال نظر

شما اولین نفری باشید که در مورد پست مربوطه نظر ارسال میکنید...
شبکه های اجتماعی ما
لینک های مفید