دلیل پوسته پوسته شدن روی بینی چیست؟

  • توسط: admin


تغییرات در پوست اطراف بینی و خشکی پوست بر روی بینی ممکن است به دلیل عوامل متنوعی مانند کمبود آب در بدن یا تغییرات آب و هوا رخ دهد. با اعتنا به روش‌ های مراقبت از پوست، می‌توانید از جلوگیری از خشکی پوست اطراف بینی بهره‌مند شوید.

به گزارش آدرین به نقل از مشرق نیوز، حتما شما هم تا به حال شاهد این بوده اید هنگامی که سرما می‌خورید اطراف بینی تان خشک می‌شود. آیا با اینکه پوست چربی دارید بازهم پوست اطراف بینی تان پوسته پوسته می‌شود؟ یا این که آیا بینی و اطراف آن به ویژه به آفتاب حساس هستند؟

کسانی که مشکل خشکی پوست دارند حتما با مشکل خشکی پوست اطراف بینی نیز روبرو شده اند. آیا می‌دانید دلیل این اتفاق چه می‌تواند باشد؟ از مقدار آبی که باید بنوشید تا کمبود ضد آفتاب، در این قسمت مفصل در مورد آن‌ها و نحوه مراقبت از پوست اطراف بینی توضیح خواهیم داد.

خشکی پوست بینی

خشکی شدید پوست صورت تحت عنوان Xerosis نیز شناخته می‌شود. دلایل مختلفی وجود دارد که باعث خشکی پوست اطراف بینی می‌شود که برخی از این دلایل عبارتند از:

۱- استفاده از آب داغ و دوش گرفتن‌های طولانی

اگر در منطقه‌ای سرد همراه با زمستان‌های سنگین زندگی می‌کنید، ممکن است از دوش آب گرم و طولانی احساس لذت داشته باشید، اما این یکی از دلایلی است که باعث خشکی پوست اطراف بینی می‌شود. حتی اگر بیش از حد صورت خود را بشویید باز هم ممکن است که باعث این وضعیت شود.

۲- کمبود آب بدن

نوشیدن آب ناکافی باعث می‌شود پوست از درون رطوبت کافی نداشته باشد و کم آب شود. این وضعیت می‌تواند منجر به خشکی پوست اطراف بینی و دهان نیز شود.

۳- آب و هوا

آب و هوا عامل اصلی است، زیرا هوای سرد، خشک و زمستان‌های سنگین می‌تواند باعث خشکی پوست در سراسر صورت به ویژه اطراف بینی و دهان شود. اگر از محافظ‌های پوستی همانند مرطوب کننده‌ها و سرم‌های مغذی به قدر کافی استفاده نکنید، این خشکی روز به روز بدتر و بارز‌تر خواهد شد.

۴- نوع پوست

خشکی پوست در اطراف بینی حتی در پوست مختلط نیز ممکن است رخ دهد. اگرچه افرادی که پوست خشکی دارند بیشتر مستعد این وضعیت هستند. اگر ناحیه تی و برخی از قسمت‌های پوست تان خشک است، اطراف بینی تان نیز به مرور خشک خواهد شد.

۵- مشکلات پوستی

کسانی که مشکلات پوستی مانند درماتیت آتوپیک، رزواسه یا پسوریازیس دارند، ممکن است خشکی پوست در اطراف بینی را نیز تجربه کنند. افراد مبتلا به رزواسه معمولا این مشکل را تجربه می‌کنند، زیرا این بیماری باعث خشکی اطراف ناحیه بینی و گونه‌ها خواهد شد.

درماتیت سبورئیک نیز یک بیماری شایع است که علت وجود آن مخمر مالاسزیا می‌باشد. در این وضعیت با اینکه پوست چرب است، اما لکه‌های خشکی در گوشه‌های بینی، پشت گوش ها، اطراف ابرو‌ها و پوست سر وجود دارد.

۶- سن

با افزایش سن، پوست به مرور رطوبت خود را از دست داده و نازک می‌شود. این اتفاق می‌تواند عاملی برای ایجاد خشکی و پوسته پوسته شدن اطراف بینی باشد.

۷- اشعه ماورابنفش

تاثیر اشعه ماورابنفش برروی قسمت‌های در معرض خطر پوست می‌تواند باعث آفتاب سوختگی و لایه برداری آن شود. چشم‌ها را می‌توان با عینک آفتابی پوشاند، اما بینی معمولا در معرض آفتاب قرار می‌گیرد و باعث خشکی پوست آن و نواحی اطرافش می‌شود.

۸- آلرژی / سرماخوردگی

استفاده مداوم از دستمال کاغذی هنگام سرماخوردگی عاملی برای خشک شدن پوست اطراف بینی است. مالیدن یا پاک کردن بینی با دستمال‌های زبر می‌تواند باعث تحریک مناطق اطراف آن شود. در صورت داشتن آلرژی؛ عطسه یا آبریزش بینی نیز همان مشکل را ایجاد می‌کند.

 

  • اشتراک گزاری:

مطالب مرتبط

ارسال نظر

شما اولین نفری باشید که در مورد پست مربوطه نظر ارسال میکنید...
شبکه های اجتماعی ما
لینک های مفید