دلیل نارنجی شدن رودخانه های آلاسکا چیست؟

  • توسط: admin
دلیل نارنجی شدن رودخانه های آلاسکا چیست؟


به گزارش آدرین به نقل از خبرآنلاین، رودخانه‌های آلاسکا به شکل عجیب و غریبی در حال تغییر به رنگ نارنجی هستند و دقیقاً دلیل این پدیده هنوز معلوم نیست؛ با این حال، دانشمندان با کوشش‌ های فراوان در حال تحقیق و بررسی هستند تا علل این تغییرات رنگ را کشف نمایند.

در سال‌های اخیر، دانشمندان جریان‌ها و رودخانه‌هایی را مشاهده کرده‌اند که در سراسر منطقه قطب شمال آلاسکا به رنگ نارنجی درآمده‌اند. به گزارش سرویس پارک های ملی این منطقه، تغییر رنگ اخیر رودخانه سالمون، یک رودخانه ملی دیدنی در پارک ملی دره کوبوک، باعث نگرانی است. داده‌ها نشان می دهد که آب رودخانه قبل از سال ۲۰۱۹ بکر بوده است، اما در تابستان همان سال، آب‌های شفاف زیستگاه ماهی قزل‌آلا، ناگهان به رنگ نارنجی در آمدند. این اتفاق برای رودخانه‌ها و نهرها در سراسر محدوده بروکس در آلاسکا نیز رخ داده است و احتمالاً در سایر بخش‌های قطب شمال نیز رخ خواهد داد.

دانشمندانی که به پژوهش در این رودخانه‌های زنگ‌زده پرداخته‌اند، معتقدند در نهایت تغییرات آب و هوایی مقصر است. تحقیقات نشان داده است که قطب شمال با سرعت بیشتری نسبت به سایر نقاط جهان در حال گرم شدن است. گمان می‌رود که این افزایش دما در این پارک ملی و مناطق دیگر، باعث ذوب شدن یخ‌های دائمی زمین که معمولاً همیشه یخ زده بودند، شده است. احتمال داده می‌شود که آب شدن یخ‌های منجمد دائمی باعث نارنجی شدن رودخانه‌ها شده است.

با این حال نظریه‌های متفاوتی وجود دارد. برخی از محققان فکر می‌کنند اسید حاصل از مواد معدنی در حال شسته شدن آهن از سنگ بستر آن است و هنگامی که این رسوبات به آب جاری و هوا برخورد می‌کنند، اکسید شده و به رنگ نارنجی زنگ زده در می‌آیند.

1

از طرفی نظریه دیگر این است که ذوب شدن خاک دائمی منجمد زیر یک تالاب به باکتری‌ها اجازه می‌دهد تا آهن اکسید شده را کاهش دهند. آهن احیا شده بر خلاف آهن اکسید شده در آب محلول است. هنگامی که آب‌های زیرزمینی آن را به یک جریان اکسیژن‌دار می‌برد، دوباره اکسید می‌شود و جریان آب را نارنجی می‌کند.

یافتن علت این پدیده برای دستیابی به درک تأثیرات اکولوژیکی آن، از جمله خطراتی که ممکن است برای حیات وحش در رودخانه‌ها و جوامعی که برای ماهی و آب آشامیدنی به آنها متکی هستند، داشته باشد، مهم است. بسیاری از انشعاب‌های رودخانه وولیک به رنگ نارنجی در آمده‌اند که می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر کیوالینا، روستایی با ۴۴۴ ساکن که به رودخانه برای آب و ماهی نیاز دارند، داشته باشد.

به گفته رومن دیال، استاد زیست‌شناسی و ریاضیات دانشگاه اقیانوس آرام آلاسکا، از نظر علمی این اتفاق جذاب است، اما از نظر احساسی غم انگیز است. نکته نگران‌کننده این است که دسترسی انسان‌ها تا چه حد است.

USGS در حال انجام تحقیقاتی است که وقوع پدیده نهرها و رودخانه‌های نارنجی رنگ در آلاسکا و زمان شروع آنها را بررسی و مستند می‌کند. به گفته وب سایت USGS، هدف این پژوهش‌ها، آزمایش فرضیه‌های متعدد مرتبط با علت و ارتباط آنها با گرم شدن و آب شدن یخ‌ها است که همچنین پیامدهای آن برای کیفیت آب و اکوسیستم‌ها را نیز در نظر خواهد گرفت.

 

  • اشتراک گزاری:

مطالب مرتبط

ارسال نظر

شما اولین نفری باشید که در مورد پست مربوطه نظر ارسال میکنید...
شبکه های اجتماعی ما
لینک های مفید