بیمه این افراد از کارگران متوقف می شود

  • توسط: admin


به گزارش آدرین به نقل از اقتصاد آنلاین ، هادی ساداتی، عضو هیأت مدیره کانون عالی انجمن‌ های صنفی کارگران ساختمانی، درباره آخرین وضعیت بیمه کارگران ساختمانی اظهار کرد: در حال حاضر هیچ اقدامی از سوی سازمان تأمین اجتماعی صورت نگرفته است. بر اساس آمارهایی که داریم، کارگران جدید در راستای این طرح جدید بیمه نشده‌اند.

وی افزود: عدم اجرای بیمه برای کارگران ساختمانی به مرور زمان منجر به کاهش تعداد کارگرانی شده که بیمه ای شده‌ اند.

به گفته وی، در سال‌های اخیر افزایشی در بیمه کارگران ساختمانی نداشتیم ولی سازمان تامین اجتماعی همچنان از محل صدور پروانه‌های ساختمانی منابع خود را دریافت کرده است. رکود بخش ساختمان باعث بیکاری ۷۰درصدی کارگران ساختمانی شده است.

ساداتی گفت: مازندران قریب به ۷۰هزار کارگر ساختمانی شناسایی شده دارد که نزدیک به ۲۰هزار نفر در انتظار بیمه تامین اجتماعی هستند.

به گزارش تسنیم، در اجرای مفاد بند (ح) قانون اصلاح ماده (۵) قانون بیمه اجتماعی کارگران ساختمانی مصوب ۲۲‌‏/۰۶‌‏/۱۴۰۲، مقرر شده است متناسب با درآمدهای این قانون، کارگران ساختمانی متقاضی پس از بررسی مدارک و احراز اشتغال به‌کار، تحت پوشش قرار گیرند.

سازمان تامین اجتماعی چندین سال است که تعهد خود را نسبت به بیمه‌ی کارگران ساختمانی کاهش داده؛ تعداد زیادی از کارگران  در صف بیمه  هستند و از سوی دیگر همزمان  بیمه‌ی بسیاری دیگر قطع شده است. قانون سال ۹۳ در واقع بعد از مدتی ضمانت اجرای خود را از دست داد و قرار شد «طرح اصلاحیه ماده۵ بیمه کارگران ساختمانی» و منابع موضوع ماده ۵ آن اصلاح شود. قانون جدید بیمه کارگران ساختمانی در واقع قرار است کمبود منابع صندوق تأمین اجتماعی را جبران کند، کارکردی که نمی‌توان چندان به آن خوشبین بود.

این قانون، بر مبنای همان قانون سال۹۳، پروانه‌ی ساخت و ساز را به عنوان سهم حق بیمه‌ی کارفرما در نظر گرفته در حالی که طرح پیشنهاد شده از سوی کارگران و کمیسیون اجتماعی، حداقل دستمزد کارگران را مبنای سهم حق بیمه کارفرما قرار داده بود؛ طرحی که به اعتقاد نمایندگان فعال کارگر ساختمانی با حمایت گروه کارفرمایی کنار گذاشته شد و امید کارگران را به حل مشکل کم‌تر کرد.

 

  • اشتراک گزاری:

مطالب مرتبط

ارسال نظر

شما اولین نفری باشید که در مورد پست مربوطه نظر ارسال میکنید...
شبکه های اجتماعی ما
لینک های مفید