بورس بازان این خبر مهم را بخوانند!

  • توسط: admin


به گزارش آدرین به نقل از اقتصاد آنلاین ، محمد باقر حسن‌زاده، مدیر فناوری اطلاعات سازمان بورس در رابطه با شرایط فعلی سامانه کدال گفت: سامانه از ساعت ۲۱ روز ۲۹ آذر به وضعیت اولیه خود بازگشته و اکنون تمامی اطلاعیه‌ها روی این سامانه قابل مشاهده است.

وی افزود: بر اساس نظرات کارشناسان فنی، عمر یک نرم‌افزار به سبب پیشرفت‌های روزافزون فناوری‌ حدود ۵ سال است در حالی که از زمان راه‌اندازی سامانه کدال حدود ۱۸ سال می‌گذرد و به همین دلیل در حال‌ حاضر با مشکلات متعددی در این سامانه به طور روزانه مواجه هستیم و هزینه‌های زیادی نیز برای نگهداری آن صورت می‌پذیرد تا وضعیت پایدار و مطلوبی داشته باشد.

حسن‌زاده در خصوص علت طولانی بودن زمان بررسی اختلال به وجود آمده در سامانه کدال، گفت: برای آنکه بتوانیم قابلیت‌های جدیدی را به سامانه فعلی کدال اضافه کنیم باید برخی از زیرساخت‌های نرم‌افزار فعلی را ارتقا دهیم. طی مدت زمانی که فرآیند ارتقا در شرکت رایان بورس صورت گرفت، برخی کاستی‌ها به وجود آمد که موجب بروز اختلال شد.

وی افزود: از نظر فنی اشکالاتی که در حوزه نرم افزار رخ می‌دهد، عیب‌یابی آن مدت نامعلومی به طول می‌انجامد، زیرا مشکلات کاملا چند وجهی است، مجموع این مسائل موجب افزایش زمان رفع اختلالات به وجود آمده شد.

مدیر فناوری اطلاعات سازمان بورس و اوراق بهادار در رابطه با راه‌اندازی نسخه جدید کدال، تصریح کرد: سازمان بورس و اوراق بهادار سال گذشته به منظور رفع مشکلات کدال، تصمیم به بازطراحی و بازنویسی این سامانه با امکانات به روز و مدرن گرفت، اکنون کار تولید نسخه جدید حدود ۷۰ درصد پیشرفته فیزیکی داشته و انتظار می‌رود تا پایان سال اولین خروجی‌های سامانه جدید را به طور محدود و از اوایل سال آینده به طور کامل رونمایی کنیم.

حسن‌زاده افزود: به منظور رفع مشکلات سامانه فعلی با راه‌اندازی سامانه جدید کدال، اطلاعات به مرور روی سامانه به‌روز شده منتقل خواهد شد. تمام تلاشمان را به عنوان نهاد ناظر به همراه تیم رایان بورس «تیم نگهداری کدال» انجام خواهیم داد تا مشکلات سامانه کدال را به حداقل تقلیل دهیم.

افزایش تعداد شرکت‌ها برای انتشار اطلاعات در کدال

مدیر فناوری اطلاعات سازمان بورس و اوراق بهادار در پایان گفت: هر چه پیش می‌رویم علاوه بر افزایش نیاز بازار سرمایه و سهامداران به شفافیت و سرعت، بر حجم شرکت‌هایی که اطلاعات خود را در سامانه کدال منتشر می‌کنند نیز افزوده می‌شود که همین امر خود می‌تواند عاملی موثر بر پاسخگو نبودن سامانه کدال به سبب قدیمی بودن زیرساخت‌ها و لزوم بازطراحی و بازنویسی این سامانه باشد.

 

  • اشتراک گزاری:

مطالب مرتبط

ارسال نظر

شما اولین نفری باشید که در مورد پست مربوطه نظر ارسال میکنید...
شبکه های اجتماعی ما
لینک های مفید