بهترین عملکرد اقتصادی سال 2023 مال کدام کشور است ؟

  • توسط: admin
بهترین عملکرد اقتصادی سال 2023 مال کدام کشور است ؟


به گزارش آدرین به نقل از اقتصاد آنلاین، در ابتدای نمودارها، یونان برای دومین سال متوالی در صدر قرار دارد؛ این نتیجه‌ ای قابل توجه است برای اقتصادی که تا همین اواخر به عنوان درسی از سوءمدیریت شناخته می‌شد. به جز کره جنوبی، بسیاری از کشورهای موفق دیگر در قاره آمریکا نیز به چشم می‌خورند. ایالات متحده در جایگاه سوم قرار دارد و کانادا و شیلی هم به ترتیب کمترین فاصله را دارند. با این حال، تعدادی از کشورهای شمال اروپا از جمله بریتانیا، آلمان، سوئد و فنلاند، همچنان در لیست پیشروها قرار دارند.

در سال 2023، مقابله با افزایش قیمت‌ها چالش بزرگی به حساب می‌ آید. اولین معیار ما به تورم “هسته‌ای” اشاره دارد که اجزای نوسانی مانند انرژی و مواد غذایی را حذف کرده و بنابراین به عنوان یک شاخص خوب برای فشار تورمی اساسی محسوب می‌شود. ژاپن و کره جنوبی توانسته‌ اند قیمت‌ها را کنترل کنند و در سوئیس، افزایش سالانه قیمت‌ های اصلی تنها 1.3 درصد بوده است. با این وجود، در بسیاری از نقاط اروپا، کشورهایی هنوز هم با فشار جدی تورم روبرو هستند. به عنوان مثال، در مجارستان، نرخ تورم اصلی به حدود 11 درصد سال به سال افزایش یافته و فنلاند نیز در حال مبارزه با این چالش است.

در اکثر کشورها، تورم در حال کاهش است،  همانطور که با «گستره تورم» اندازه‌گیری می‌شود، که سهم اقلام در سبد قیمت مصرف کننده را محاسبه می‌کند که در آن قیمت‌ها سالانه بیش از 2٪ افزایش می‌یابد. بانک‌های مرکزی در کشورهایی مانند شیلی و کره جنوبی در سال 2022، زودتر از بسیاری دیگر از کشورهای ثروتمند، نرخ‌های بهره را به شدت افزایش دادند و اکنون به نظر می‌رسد که از مزایای آن بهره می‌برند. در کره جنوبی گستره تورم از 73 درصد به 60 درصد کاهش یافته است. بانک‌های مرکزی در آمریکا و کانادا، که در آن‌ها گستره تورم حتی به شدت کاهش یافته است، می‌توانند در این گروه قرار بگیرند. دو معیار بعدی ما – رشد اشتغال و تولید ناخالص داخلی – به درجه عملکرد اقتصادها برای مردم عادی اشاره دارد. در سال 2023 هیچ جا عملکرد فوق العاده ای نداشت.

اما تنها اقلیت کوچکی از کشورها شاهد کاهش تولید ناخالص داخلی بودند. ایرلند با افت 4.1 درصدی بدترین عملکرد را داشت. بریتانیا و آلمان نیز عملکرد ضعیفی داشتند. آلمان با پیامدهای شوک قیمت انرژی و رقابت فزاینده خودروهای وارداتی چینی دست و پنجه نرم می‌کند. بریتانیا همچنان با پیامدهای برگزیت دست و پنجه نرم می‌کند. آمریکا هم در تولید ناخالص داخلی و هم در زمینه اشتغال عملکرد خوبی داشت. این کشور از تولید بی‌سابقه انرژی و همچنین اثرات محرک‌های مالی سخاوتمندانه‌ای که در سال های 2020 و 2021 اجرا شد، سود برده‌اند. بزرگترین اقتصاد جهان ممکن است دیگر کشورها را به سمت خود کشیده باشد. اشتغال کانادا به طرز هوشمندانه‌ای افزایش یافته است.

با وجود جنگ با حماس، اسرائیل که آمریکا را بزرگترین شریک تجاری خود می‌داند، در رتبه‌بندی کلی در رتبه چهارم قرار دارد. ممکن است فکر کنید که بازار سهام آمریکا، که مملو از شرکت‌هایی است که می‌خواهند از انقلاب هوش مصنوعی سود ببرند، به خوبی عمل می‌کرد. اما در واقع، با تعدیل تورم، عملکرد متوسطی داشته است. بازار سهام استرالیا، که مملو از شرکت‌های کالایی است که کاهش قیمت‌ها را در سال 2022 مدیریت می‌کنند، عملکرد ضعیفی داشت. قیمت سهام در فنلاند کاهش یافته است. در مقابل، شرکت های ژاپنی چیزی شبیه به رنسانس را تجربه می‌کنند. بازار سهام این کشور یکی از بهترین عملکردها در سال جاری است که در شرایط واقعی نزدیک به 20 درصد افزایش یافته است.

اما برای بازدهی با شکوه سهام، هزاران مایل به غرب نگاه کنید، به یونان. در آنجا ارزش واقعی بازار سهام بیش از 40 درصد افزایش یافته است. در حالی که دولت مجموعه‌ای از اصلاحات حامی بازار را اجرا می‌کند، سرمایه‌گذاران به شرکت‌های یونانی نگاهی تازه کرده‌اند. اگرچه این کشور هنوز بسیار فقیرتر از قبل از سقوط قدرتمند خود در اوایل دهه 2010 است، بیانیه اخیر صندوق بین المللی پول که زمانی دشمن یونان بود، «تغییر دیجیتالی اقتصاد» و «رقابت فزاینده بازار» را ستود. در حالی که فنلاندی‌هایی که عملکرد ضعیفی ندارند می‌توانند در پایان امسال خود را با غرق کردن غم و اندوه خود در شادی‌های جشن کریسمس تسلی دهند، بقیه جهان باید از جای خود بلند شده و به افتخار یونان که نامحتمل‌ترین قهرمان است کف مرتب بزنند.

 

  • برچسب ها:
  • اشتراک گزاری:

مطالب مرتبط

ارسال نظر

شما اولین نفری باشید که در مورد پست مربوطه نظر ارسال میکنید...
شبکه های اجتماعی ما
لینک های مفید