یحیی گل محمدی از آمار برانکو ایوانکوویچ عبور کرد

  • توسط: admin


یازده سال پیش، باشگاه در حال بررسی تصمیمی بود که قبلاً در روز های گذشته درباره آن فکر کرده بود. در آن دوران، یک گروه از مربیان جوان و نسبت به ظاهر کم تجربه اما با ایده‌های نو در دنیای فوتبال ظاهر شده بودند. در ایران، پرسپولیس در پی انتقال از دوره مربیگری مانوئل ژوزه به مربیگری یحیی گل‌محمدی بود.

او در نهایت در روز چهارشنبه ۲۹ آذر، به شکل رسمی و با حکم محمد رویانیان، مدیرعامل وقت، هدایت پرسپولیس را به عنوان سرمربی برعهده گرفت. این انتخاب کاملا قابل پیش‌بینی بود و البته مثل هر انتخابی منتقدان ذی‌نفع و بی‌نفع داشت. در این بین بعضی مسوولان وقت باشگاه که نقش کلیدی در این اتفاق داشتند، عنوان می‌کردند او قطعا آینده مربیگری و یکی از ستاره‌ها خواهد بود. در بیان مهمترین فاکتور او از خوش‌فکر بودن یاد می‌شد ولی از سوی دیگر تردیدها هم کم نبود. به هر حال هدایت پرسپولیس امری متفاوت با هدایت دیگر تیم‌ها بود. آیا او تحمل و کاریزمای مواجهه با مشکلات و این کار بزرگ را داشت. پاسخ این سوال قطعا در این زمان با افتخارات و عناوین کسب شده آسان است ولی برای آن دوره بسیار سخت بود.

یازده سال قبل کمتر کسی تصورش را هم می‌کرد که یحیی تبدیل به یکی از باسابقه‌ترین و عنوان‌دارترین مربیان تاریخ باشگاه بدل شود آن هم با آن همه بی‌ثباتی و تغییرات مکرر که باشگاه در بخش فنی دچارش بود و این روزها هم بسیاری در تلاش هستند با تاثیر گذاری بر هواداران پرسپولیس و از طریق آن ها پرسپولیس را به آن روزها برگردانند.

یازده سال از آن روزها گذشته است. در پایان آن فصل یحیی تصمیم به جدایی گرفت تا برود و با تجاربی که اندوخت، قویتر بازگردد.

یحیی گل‌محمدی چندی پیش به جایگاه دوم کسب بیشترین پیروزی در میان تاریخ مربیان باشگاه رسید و این جایگاه دوم را از آن جهت دارد که در تبه نخست نام یک اسطوره و افسانه چون علی پروین را می‌بینیم. او در مجموع مقاطع مختلف نزدیک به دودهه سرمربی و مرد نخست فنی این باشگاه بود.

حالا او در حال تبدیل شدن به یکی از افسانه‌ها است.

یحیی گل‌محمدی،  با هدایت پرسپولیس مقابل استقلال برای یکصد و ۷۶مین بار به عنوان سرمربی پرسپولیس فعالیت کرد و به این ترتیب از رکورد ۱۷۵ بازی برانکو می‌گذرد تا بعد از علی پروین در جایگاه دوم جدولی بنشیند که نام‌های بزرگ را در آن می‌بینیم. مردانی که روی داغ‌ترین صندلی فوتبال ایران نشسته‌اند.

گل محمدی در این مدت با مردانش ۱۰۵ پیروزی، ۴۹ تساوی و ۲۱ باخت را رقم زد. کمتر از برانکو باخت داشت و بیشتر از او پیروزی.

پرسپولیس یحیی همچنین بیش از ۶۹ درصد امتیازات را بر اساس معیار سه امتیاز برای هر پیروزی کسب کرده که جالب توجه است.

 

  • اشتراک گزاری:

مطالب مرتبط

ارسال نظر

شما اولین نفری باشید که در مورد پست مربوطه نظر ارسال میکنید...
شبکه های اجتماعی ما
لینک های مفید