وسعت شگفتی‌انگیز دریاچه ارومیه به چند کیلومتر رسید؟

  • توسط: admin
وسعت شگفتی‌انگیز دریاچه ارومیه به چند کیلومتر رسید؟


دریاچه ارومیه که در استان آذربایجان غربی ایران واقع شده است، بزرگترین دریاچه شور آب در جهان است. وسعت این دریاچه به چند کیلومتر محاسبه می‌شود؟

وسعت دریاچه ارومیه در حدود 4800 کیلومتر مربع است، این دریاچه دارای اهمیت زیادی است و کلانترین ماسه‌های نمکی جهان را در خود جای داده است. این دریاچه بعد از دریاچه ونیز در ایتالیا، بزرگترین دریاچه شور آب جهان است.

با اینکه دریاچه ارومیه در سال‌های اخیر با مشکل کم‌آبی و کاهش سطح آب روبرو شده است، اما همچنان جزء جذاب‌ترین مقاصد گردشگری در ایران است. این دریاچه زیبا با مناظر طبیعی خیره‌کننده و پتانسیل‌های گردشگری فراوان، هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر،  مهرنگ رضایی افزود: با توجه به بارش‌های بهاری و آزاد سازی آب از سدها امروز تراز دریاچه ارومیه به یک هزار و ۲۷۰ متر و ۳۳ سانتی متر رسیده که ۶ سانتی متر بالاتر از زمان مشابه سال گذشته و ۵۱ سانتی متر بالاتر از ابتدای مهرماه ١٤٠٢ است.
وی با بیان اینکه در تراز فعلی حجم دریاچه ارومیه به ۱ میلیارد و ۷۷۰ میلیون متر مکعب رسیده است افزود: حجم دریاچه نسبت به ابتدای سال آبی سال گذشته ۱ میلیارد و ۱۱۵۰ میلیون متر مکعب افزایش داشته و نسبت به مدت مشابه سال گذشته نیز ۱۷۰ میلیون متر مکعب بیشتر شده است.
رضایی ادامه داد: ۲۵۰ میلیون متر مکعب اب از آذرماه سال گذشته تا به امروز از سدهای آذربایجان غربی وارد دریاچه ارومیه شده که بر اساس مصوب کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه رهاسازی آب از پشت سدهای حوزه آبریز دریاچه ارومیه به سمت این دریاچه سالانه یک میلیارد و صد میلیون متر مکعب است.
مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان غربی خاطرنشان کرد: هم اکنون وسعت دریاچه ارومیه ۱ هزار و ۳۰۰ کیلومتر مربع هست که ۱۷۰ کیلومتر مربع نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته و ۶۸۶ کیلومترمربع نیز نسبت به ابتدای سال ابی ۱۴۰۲ بیشتر شده است.
با اتمام فاز دوم طرح انتقال آب کانی سیب سالانه ۶۰۰ میلیون مترمکعب آب به دریاچه ارومیه رهاسازی می‌شود که این طرح نیز تا سه ماه آینده به پایان می‌رسد.

[

  • برچسب ها:
  • اشتراک گزاری:

مطالب مرتبط

ارسال نظر

شما اولین نفری باشید که در مورد پست مربوطه نظر ارسال میکنید...
شبکه های اجتماعی ما
لینک های مفید