مردان ماجراجویی که با حافظیه، تخت جمشید و سعدآباد تاریخ می‌سازند!

  • توسط: admin


حافظیه، تخت جمشید و سعدآباد سه نمونه بارز از تاریخ و فرهنگ ایران باستان هستند که هر کدام با ویژگی‌های منحصر به فرد خود، به عنوان جواهرات تاریخی این سرزمین شناخته می‌شوند. حافظیه، به عنوان مجموعه‌ای از شعرهای بی‌نظیر حافظ که در گذر زمان به عنوان یکی از بزرگترین اثرات ادبی دنیا شناخته شده است، تاریخ و فرهنگ ادبی ایران را به خوبی نمایان می‌سازد. تخت جمشید نماد تمدن بزرگ و قدرتمند هخامنشیان است که با ساختار منحصر به فرد و برجستگی در معماری و صنایع دستی، شاهکاری از هنر و تکنولوژی آن زمان را نمایان می‌کند. همچنین، مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد که در آن باغ‌ها، قصرها و موزه‌های متعددی وجود دارد، نشان دهنده ثروت فرهنگی و تاریخی این سرزمین است. به همین دلیل، این سه مکان علاوه بر ارزش‌های فرهنگی، تاریخی و هنری که دارند، همواره مورد توجه و تحسین علاقه‌مندان به تاریخ و هنر ایرانی بوده‌اند و همچنان ادامه دارند.

به گزارش اقتصاد آنلاین، گردشگری و صنایع دستی ۶ میلیون و ۲۷۴ هزار و ۸۲۴ نفر بازدید از فموزه‌ها، پایگاه‌های میراث ملی و جهانی و اماکن فرهنگی‌ تاریخی در بازه زمانی ۲۴ اسفند ۱۴۰۲ تا ۱۲ فروردین ۱۴۰۳ ثبت شده است. 
آثار تاریخی استان فارس با ثبت یک میلیون و ۳۲۹ هزار و ۱۲۲ نفر بیشترین بازدیدکننده را داشته است. 
بر اساس پایش انجام شده در مدت زمان در نظر گرفته شده، پس از فارس، استان‌های اصفهان (۵۵۶هزار و ۶۶۱ نفر)، تهران و موزه‌های ستادی (۳۶۹هزار و ۹۵۰ نفر)، خوزستان (۲۲۷هزار و ۴۰۱ نفر)، خراسان رضوی (۱۹۵هزار و ۵۷۳ نفر)، کرمانشاه (۱۶۳هزار و ۵۹۴ نفر)، کرمان (۱۵۵هزار و ۶۴۱ نفر)، آذربایجان شرقی (۱۱۳هزار و ۴۰۷ نفر)، لرستان (۱۰۷هزار و ۶۰۷ نفر) و همدان (۱۰۵هزار و ۱۴۶ نفر) دارای بیشترین میزان بازدیدکننده هستند. 
در میان موزه‌ها و اماکن فرهنگی تاریخی در سراسر کشور از لحاظ بیشترین تعداد بازدیدکننده، حافظیه با ۳۷۸هزار و ۱۵۱ نفر، رتبه نخست را به خود اختصاص داده است. پس از آن تخت جمشید با ۳۱۱هزار و ۵۱۴ نفر، سعدیه با ۲۲۳هزار و ۳۱۴ نفر، مجموعه فرهنگی‌تاریخی سعدآباد با ۱۴۹هزار و ۴۹۸ نفر، ارگ کریم‌خانی با ۱۴۰هزار و ۹۶۳ نفر، باغ فین با ۱۳۲هزار و ۸۴۰ نفر، کاخ‌موزه چهلستون با ۱۲۳هزار و ۶۶۱ نفر، پاسارگاد با ۱۲۳هزار و ۶۰۲ نفر، عمارت عالی قاپو با ۱۱۳هزار و ۹۳۲ نفر و سازه‌های آبی شوشتر با ۱۱۱هزار و ۱۳۹ نفر قرار دارند. 
از لحاظ بیشترین میزان فروش بلیت موزه و اماکن فرهنگی به ترتیب مجموعه فرهنگی‌تاریخی سعدآباد، مجموعه میراث جهانی کاخ گلستان، مجموعه میراث جهانی تخت جمشید، حافظیه، مجموعه فرهنگی‌تاریخی نیاوران، سعدیه، باغ فین، ارگ کریم‌خانی، کاخ موزه چهلستون و قلعه فلک‌الافلاک قرار دارند. 

[

  • اشتراک گزاری:

مطالب مرتبط

ارسال نظر

شما اولین نفری باشید که در مورد پست مربوطه نظر ارسال میکنید...
شبکه های اجتماعی ما
لینک های مفید