ماری که تا به امروز دیده نشده بود

  • توسط: admin
ماری که تا به امروز دیده نشده بود


دانشمندان این نوع مار جدید را با نام “رودخانه آیه‌یاروادی” شناخته‌اند که یکی از بزرگترین و مهم ترین رودخان ه‌های میانمار است.

به گزارش العربیه فارسی، جانورشناسان در کشور میانمار در منطقه جنوب شرقی آسیا، گونه‌ای از مار با طراحی جالب و زیبا را کشف کرده‌اند که تاکنون به آن برخورد نشده بود. این مار با رنگ سبز درخشان در جنگل‌های حرا واقع در مرکز میانمار زندگی می‌کند.

محققان برای اولین بار در جریان بررسی‌های حیات وحش در سال‌های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۱ با این مار‌های سبز مواجه شدند. این مار‌ها در ابتدا به اشتباه به عنوان گونه‌های شناخته‌شده افعی چاله‌ای برشمرده شدند. تجزیه و تحلیل دی‌اِن‌اِی آن‌ها اخیرا نشان داد که این‌ها گونه جدیدی از افعی چاله‌ای هستند. دانشمندان به آن‌ها نام «افعی چاله‌ای آیه‌یاروادی» دادند. این مار می‌تواند تا یک متر رشد کند، و دارای پوست فلس‌دار با بافت برجسته و رنگ سبز براق است، و نمونه‌های آن می‌توانند خط و خال‌های بسیار متفاوتی از یکدیگر داشته باشند.

افعی چاله‌ای آیه‌یاروادی در جنگل‌های حرا و دیگر زیستگاه‌های جنگلی دو منطقه ساحلی همسایه به نام‌های یانگون و آیه‌یاروادی یافت می‌شود. این مناطق در ۵۰۰ کیلومتری جنوب نایپیداو، پایتخت این کشور قرار دارند.

(عکس) این مار تا به امروز دیده نشده بود!

دانشمندان این گونه مار جدید را به نام رودخانه آیه‌یاروادی نامگذاری کرده‌اند، که بزرگترین و یکی از مهمترین روخانه‌های میانمار است، و نام آن همزمان مرز‌های محدوده توزیع گونه جدید را مشخص می‌کند. تفاوت‌های ظاهری زیاد افراد مختلف این گونه مار‌ها دانشمندان را شگفت‌زده کرده است. مثلا یک نمونه یافت‌شده بدنی آمبره دارد، پشت سبز خزه‌ای آن به سوی سبز لیمویی می‌رود، و شکمش تقریباً زرد و سفید است.

یکی دیگر خال‌دار است، و فلس‌های سبز متالیک دارد که با فلس‌های سبز جنگلی در هم آمیخته است. یک خط سفید در امتداد پهلوی این مار کشیده شده است، و شکم آن زرد است. زبان دوشاخه این مار به رنگ شیرین‌بیان سیاه است. نمونه‌هایی از افعی چاله‌ای آیه‌یاروادی مشاهده شده‌اند که فلس‌های سبز آهکی روشن و شکم زرد داشته‌اند. رنگ چشم نمونه‌های یافت‌شده از قرمز تیره تا طلایی متفاوت بوده است.

 

  • اشتراک گزاری:

مطالب مرتبط

ارسال نظر

شما اولین نفری باشید که در مورد پست مربوطه نظر ارسال میکنید...
شبکه های اجتماعی ما
لینک های مفید