شماره شبا خود را چطور دریافت کنیم؟

  • توسط: admin


شماره شبا در کسب و کار‌های امروز نقش مهمی دارد و تقریبا تمامی افرادی که در طول روز مبالغ زیادی را بین حساب‌های خود جابجا می‌کنند، از شماره شبا استفاده می‌کنند. با وجود شماره شبا بسیاری از فرایند‌های بانکی تسریع یافته‌اند. به همین منظور اگر شما تاکنون اقدام به دریافت شماره شبا خود نکردید، با ما همراه باشید تا در این مقاله با نحوه دریافت شماره شبا آشنا شوید.

شبا چیست؟

شبا که مخفف «شناسه حساب بانکی ایران» است یک استاندارد ملی است که برای یکپارچه‌سازی حساب‌های بانکی با توجه به قواعد استاندارد جهانی IBAN تعریف شده است. شبا در واقع برای انتقال ارز بین بانکی و بین‌المللی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بانک‌ها برای اینکه حساب‌های مشتریان خود را جهت انتقال پول یکپارچه‌سازی کنند، شماره شبا را برای هر حسابی ایجاد کرده‌اند. بدین ترتیب با استفاده از شماره شبا که یک شناسه یکتاست، می‌توان مبادلات بین بانکی و بین‌المللی را انجام داد.

چه تغییراتی با آمدن شبا در مبادلات بانکی ایجاد شد؟

پیش از آن که شبا تعریف شود، مسیری که کاربر برای انتقال ارقام به ویژه در مبادلات بانکی بین‌المللی پیش می‌رفت گیج‌کننده بود و اغلب در این میان ممکن بود که بخشی از اطلاعات مسیر تراکنش در پرداخت‌ها از بین برود. از طرفی این شماره حساب‌ها دارای ارقام چک (کنترل صحت ساختار) هم نبودند. از این رو انتقال وجه پیش از تعریف شبا در سیستم بانکی ایران کاری سخت و دارای خطا بود. در سال ۱۹۹۷ سازمان بین‌المللی استاندارد، برای شماره حساب‌های بین‌المللی استانداردی را تعریف کرد که تحت نام IBAN که مخففی از International Bank Account Number است جهت انجام مبادلات ارزی بین‌المللی معرفی شد. در ایران نیز در سال ۲۰۰۷ برای اولین بار بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران استفاده از شبا را برای حواله‌های ارزی اجباری کرد. پس از آن تمامی بانک‌های داخلی برای دارندگان حساب خود، شماره شبایی را تعریف کرده‌اند.

شماره شبا بانک صادرات ایران چگونه است؟

برای محاسبه شماره شبا بانک صادرات نیز می‌توانید از طریق همراه بانک صادرات اقدام کنید. شماره شبا بانک صادرات ایران همانند سایر شماره شبا‌ها دارای یک ساختار ۲۶ کاراکتری است که در ابتدای آن IR که شناسه کشور ایران است قرار گرفته است. پس از IR دو رقم قرار می‌گیرد که به عنوان کنترل صحت ساختار شناخته می‌شود. سه رقم بعدی نشان‌دهنده بانک است. این ارقام برای بانک صادرات ایران معادل ۰۱۹ است. رقم بعد از ۰۱۹ نشان دهنده نوع حساب است و پس از آن‌ها ۱۸ رقم که شماره حساب فرد است، در آن درج می‌شود.
معمولا بر روی کارت‌های بانکی نیز شماره شبا درج می‌شود. در صورتی که کارت بانکی دارید، می‌توانید شماره شبا خود را از روی کارت خود بخوانید.

راه دیگر دریافت شماره شبا بانک صادرات ایران این است که وارد سایت بانک صادرات ایران شوید و روی بانکداری الکترونیک کلیک کنید. در این جا بخشی برای محاسبه شبا ایجاد شده است که می‌توانید در کمتر از یک دقیقه، شبا خود را دریافت کنید.

کد شبا چگونه ایجاد می‌شود؟

کد شبا دارای الگوریتم بین‌المللی مشخصی است که کشور‌ها در فرایند ساخت آن نمی‌توانند در اعداد و ارقام آن تغییری لحاظ کنند. این الگورتیم دارای محاسبات ریاضی است که توسط بانک‌ها و با کمک محاسبات رایانه‌ای انجام می‌شود، اما اگر بخواهید خودتان این الگوریتم را به دست بیاورید باید با کمک ماشین حساب مهندسی محاسبات پیچیده‌ای را انجام دهید.
مزیت‌های دریافت شماره شبا

پس از دریافت شماره شبا شما می‌توانید به راحتی مبالغ بالای ۱۵۰ میلیون ریال را با حواله‌های بین بانکی ساتنا و پایا بپردازید. مبالغ بالاتر از ۵۰۰ میلیون ریال را با سامانه ساتنا و سایر مبالغ تا سقف یک میلیارد ریال را می‌توانید با سامانه پایا، انتقال وجه انجام دهید.

همچنین پس از دریافت شبا می‌توانید دستگاه پوز دریافت کنید و اگر وب‌سایتی دارید که در آن خدمات فروش انجام می‌شود، با کمک شماره شبا می‌توانید درگاه پرداخت نیز ایجاد کنید.

انتقال مبلغ با کمک شبا بسیار امن است و در صورتی که شماره اشتباهی وارد شود، مبلغ به طور تصادفی به حساب دیگری واریز نخواهد شد. سیستم همان ابتدا هشدار خطای انتقال وجه را می‌دهد. از این رو با دریافت شماره شبا می‌توانید با آسودگی خاطر مبالغ خود را روزانه در بین حساب‌های داخلی و خارجی جابجا کنید.

میزان وجهی که با شبا می‌توان جابجا کرد بسیار بیشتر از وجهی است که با کارت به کارت می‌شود انتقال داد. میزان مبلغ کارت به کارت حداقل ۳۰ میلیون ریال و حداکثر ۱۰ میلیون ریال است. اما با کمک شبا می‌توان تا یک میلیارد ریال وجه را جابجا کرد.

 

  • اشتراک گزاری:

مطالب مرتبط

ارسال نظر

شما اولین نفری باشید که در مورد پست مربوطه نظر ارسال میکنید...
شبکه های اجتماعی ما
لینک های مفید