روش‌های جذاب برای مقابله با آلرژی بهاری

  • توسط: admin
روش‌های جذاب برای مقابله با آلرژی بهاری


آلرژی بهاره یا آلرژی فصل بهار، یک واکنش غیرطبیعی سیستم ایمنی بدن به ذراتی مانند گرده گل‌ها، قطره‌های گل، مواد شیمیایی و دیگر عوامل محیطی است که در فصل بهار وجود دارند. افرادی که از آلرژی بهاره رنج می‌برند، ممکن است علایمی همچون سرفه، عطسه، خارش، سردرد و اشکال در تنفس داشته باشند.

برای درمان آلرژی بهاره می‌توان از روش‌های مختلفی استفاده کرد. اولین قدم ممکن است تغییر در محیط زندگی و استفاده از ماسک‌های تنفسی باشد. همچنین مصرف داروهای ضد آلرژی و تزریق آنتی‌هیستامین‌ها در صورت نیاز، می‌تواند کمک کننده باشد.

علاوه بر این، برخی روش‌های طبیعی مانند مصرف عسل، زنجبیل و آب استخر کردن نیز ممکن است برای کنترل علایم آلرژی مؤثر باشند. مهمترین نکته این است که از یک پزشک متخصص حساسیت‌های ایمنی مشورت دریافت نموده و درمان مناسب بر اساس شدت حالت، برای شما تعیین گردد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مفدا، دکتر سید علیرضا مهدویانی فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری و عضو هیات علمی دانشگاه در تعریف آلرژی بهاره یا رینیت آلرژیک فصلی گفت: آلرژی بهاره یا رینیت آلرژیک فصلی به نام تب یونجه نیز نامیده می‌شود که یکی از شایع ترین بیماری های آلرژیک در دنیا و نیز در کشور ما ایران است.
وی گفت: به نظر می‌رسد به دلیل تنوع اقلیمی در ایران شروع آلرژی بهاره در همه ایران در یک زمان نیست، به عنوان مثال ساکنین مناطق جنوبی ایران ممکن است در زمانی نزدیکتر (مانند ماه های بهمن و یا اسفند) دچار علائم این بیماری شوند.
دکتر مهدویانی با بیان این که علت بروز این بیماری مانند سایر بیماری های آلرژیک عوامل ژنتیک (حساسیت به عوامل آلرژن) و نیز وجود عوامل محیطی که در راس آن گرده گیاهان (Pollens) هستند افزود: این عوامل آلرژن می‌توانند افراد آلرژیک را از هر گروه سنی (کودک و بزرگسال) تحت تاثیر قرار دهد، این گرده‌ها بر اساس منطقه جغرافیایی هر ناحیه و نیز اقلیم گیاهی هر منطقه و نیز فصل متفاوت است.
وی در ادامه گفت: در مناطق معتدل مانند کشور ما معمولا درختان در ابتدای بهار گرده افشانی می‌کند و در تابستان چمن‌ها (Grasses) و در ابتدای پاییز علف‌های هرز (weeds)بیشترین مسئول گرده افشانی هستند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: به نظر می‌رسد به دلیل تنوع اقلیمی در ایران و مناطق مختلف جغرافیایی شاید شروع آلرژی بهاره در همه ایران در یک زمان نباشد، به عنوان مثال ساکنین مناطق جنوبی ایران ممکن است در زمانی نزدیک تر (مانند ماه های بهمن و یا اسفند) دچار علائم این بیماری شوند.به گفته دکتر مهدویانی در طی چند سال اخیر بدلیل پدیده گرم شدن تدریجی کره زمین (global warming) زمان گرده افشانی گیاهای تغییر کرده بنابراین فصل پیدایش این بیماری نیز می تواند تغییر کند.
این فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی تاکیدکرد: اگر چه ممکن است این بیماران با مصرف داروهای آنتی هیستامین ساده ( بدون نیاز به تجویز پزشک ) که اصطلاحاً OTC(Over the counter ) نامیده می‌شوند به ظاهر کنترل شوند ولی درواقع آلرژی بهاره یک بیماری قلمداد شده و این افراد دارای اختلال در کیفیت زندگی Quality of life)) و اختلال در خواب و نیز شرایط همراه مانند سینوزیت،اوتیت و نیز آسم باشند و به این علت این افراد باید حتما به پزشک مراجعه کنند.
دکتر مهدویانی درباره پیشگیری و درمان این بیماری افزود: بهترین راه مقابله با آلرژی بهاره اجتناب از گرده گیاهان است. توجه داشته باشیم که یک بخش مهم از بهار در طبیعت بودن و لذت از هوای بهاری است اما برای افرادی که مبتلا به آلرژی بهاره هستند ممکن است لذت از طبیعت تنها از پشت پنجره اتاق میسر باشد با وجود این اگر پیشگیری‌های صحیح اتخاذ شود دلیلی وجود ندارد که حتی افراد با شدیدترین حالات این بیماری از گردش در طبیعت لذت نبرند.
این فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی به افراد مبتلا به آلرژی فصلی توصیه کرد: فعالیت های روزانه حتی المقدور در روز از صبح زود به اواسط روز موکول شود چرا که حداکثر بار آلرژن ها در سطح زمین در ابتدای صبح و نیز انتهای روز است، یک خانه تکانی مناسب انجام شود و پنجره ها، قفسه های کتاب، سیستم های تهویه از گرد و خاک و کپک ها و قارچ های احتمالی که در طول زمستان جمع شده اند پاک شوند، در روزهای بادی و گرم در خانه بمانید، هنگام حرکت با ماشین از سیستم تهویه داخل ماشین استفاده کنید که به جای اینکه پنجره های ماشین را پایین بکشید.
وی در پایان یادآور شد: هر شب قبل از خواب دوش بگیرید، پوشش بستر خود را هفتگی در آب داغ بشویید، آنتی هیستامین‌ها و استروئیدهای داخل بینی در کنترل علائم آلرژی بهاره بسیار موثرند و برای مصرف این دارو بهتر است توسط پزشک متخصص ویزیت شوید و در خاتمه آلرژیست ( پزشکی که با بیماری شما و نیز نوع گرده های منطقه ای که در آن زندگی می کنید آشناست) می‌تواند در تعیین نوع آلرژن‌های مسئول بیماری شما و نیز راه‌های مقابله با آن به شما کمک کند.

[

  • اشتراک گزاری:

مطالب مرتبط

ارسال نظر

شما اولین نفری باشید که در مورد پست مربوطه نظر ارسال میکنید...
شبکه های اجتماعی ما
لینک های مفید