رمزهای زبان سفید: پنهانی‌هایی که زبان ما می‌دهد!

  • توسط: admin
رمزهای زبان سفید: پنهانی‌هایی که زبان ما می‌دهد!


سفید شدن زبان معمولاً نیاز به مداخله فوری ندارد و در اکثر موارد بیش از حد نگران کننده نیست. اما اگر بیش از دو هفته از این مشکل گذشت و علایم شما بهبود نیافت، حتما به پزشک مراجعه کنید. در موارد خطرناک، مثل بیماری های عفونی یا حتی سرطان، سفید شدن زبان می تواند نشانگر این مشکلات باشد.

برخی از علل شایع سفید شدن زبان شامل مصرف الکل و تنباکو، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، مصرف زیاد آنتی بیوتیک ها، کم آبی بدن، تنفس از طریق دهان، خشکی دهان، ضعف سیستم ایمنی بدن، کمبود ویتامین و مواد معدنی می باشد.

برای جلوگیری از سفید شدن زبان، می توانید به عواملی مانند حفظ آب بدن، تغذیه سالم، عدم استفاده از تنباکو و الکل، توجه به بهداشت دهان و دندان توجه کنید. به طور کلی، اگر سفید شدن زبان شما بیش از دو هفته ادامه پیدا کند، از راهنمایی پزشک خود استفاده کنید.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که جلوی آینه و در حال بررسی اجزای صورتتان متوجه شده باشید که زبانتان سفید شده است. آیا این یک علامت هشدار گونه است که نیاز به مداخله فوری دارد یا مشکل خاصی وجود ندارد و موقتی است.برای پاسخ به این سوال با این قسمت از آدرینبلاگ همراه باشید تا علت سفید شدن زبان را به شما بگوییم.علل شایع سفید شدن زباندر اغلب موارد سفید شدن زبان مساله خاصی نیست و ظرف چند روز از بین می‌رود. به طور کلی از عللی که ممکن است زبان به رنگ سفید درآید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:مصرف الکل و تنباکوعدم رعایت بهداشت دهان و دنداناستفاده از آنتی بیوتیک‌هاکم آبی بدنتنفس از راه دهانخشکی دهانتبضعف سیستم ایمنی بدنکمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی بدندر صورتی که دو هفته از این مساله گذشت و علایم شما بهبود نیافت نیاز است که به پزشک گوش و حلق و بینی مراجعه کنید. چرا که در موارد خطرناک، سفید شدن زبان می‌تواند نشان دهنده یک بیماری عفونی یا حتی سرطان باشد. علائم هشدار دهنده سفید شدن زباندر صورت بروز هر یک از علایم زیر همراه با سفید شدن زبان فورا به پزشک مراجعه کنید:درد یا سوزش در ناحیه زبانوجود زخم باز در زبانمشکل در جویدن، بلعیدن یا صحبت کردنوجود علایم دیگر مانند تب، کاهش وزن یا بثورات پوستیبیشتر بخوانید: بهترین دهانشویه برای رفع بوی بد دهانبیماری‌های مرتبط با سفید شدن زباناز بیماری‌های مرتبط با سفید شدن زبان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:۱- لوکوپلاکیااین بیماری باعث تشکیل تکه‌های سفید رنگی در داخل گونه‌ها، سطح لثه‌ها و گاهی اوقات بر روی زبان، می‌شود. سیگار کشیدن، جویدن تنباکو و یا استفاده بیش‌ از‌ حد از الکل از دلایل لوکوپلاکیا هستند. این لکه‌های سفید معمولا بی‌ضرر هستند. اما در موارد نادر، لوکوپلاکیا می‌تواند به سرطان دهان تبدیل شود.۲- پلاک دهانیوجود مشکلی در سیستم ایمنی بدن باعث ایجاد لکه‌های سفید در دهان و زبان می‌شود که پلاک دهان نام دارد. همراه با سفیدی زبان، لثه‌ها ممکن است دردناک باشند، همچنین ممکن است زخمی در پوشش داخلی دهان خود داشته‌ باشید.۳- برفک دهانبرفک دهان به شکل برجستگی های سفید خاکستری روی مخاط دهان و زبان بروز کرده و علت آن افزایش بیش از حد قارچ کاندیدا در دهان است.بیشتر بخوانید: درمان سریع “تاول زبان” با چند راهکار خانگیراهکار جلوگیری از سفید شدن زباندر ادامه چند راهکار برای جلوگیری از سفید شدن زبان را می خوانید:حفظ آب بدن و هیدراته نگه داشتن دهان: نوشیدن هشت لیوان آب در روز برای سالم نگه داشتن بدن ضروری استتغذیه سالم: استفاده از سبزیجات و فیبر در رژیم غذایی می‌تواند از بروز لکه‌های سفید روی زبان جلوگیری کند.عدم استفاده از تنباکو، سیگار و الکل: دوری از الکل و سیگار از راهکارهای جلوگیری از سفید شدن زبان است.توجه به بهداشت دهان و دندان: استفاده مداوم از مسواک، نخ دندان و دهان شویه می‌تواند از سفید شدن زبان جلوگیری کند.در این مطلب از مجله دانستنی آدریندلایل سفید شدن زبان و روش‌های جلوگیری از آن را برایتان شرح دادیم. پس در صورت طولانی شدن سفیدی زبان حتما به پزشک مراجعه کنید و علت آن را پیگیر شوید تا با مشکل بزرگتری مواجه نشوید.

  • برچسب ها:
  • اشتراک گزاری:

مطالب مرتبط

ارسال نظر

شما اولین نفری باشید که در مورد پست مربوطه نظر ارسال میکنید...
شبکه های اجتماعی ما
لینک های مفید