از طرح های توسعه تا بررسی نموداری «پترول»

  • توسط: admin


 

نزدیک به راه‌ اندازی پتروشیمی صدف و گسترش ایلام و طرح توسعه پتروشیمی ارومیه، پترول را به عنوان گزینه‌ ای برای بررسی بیشتر جلب کرده است. این شرکت با ارزش بازاری به میزان 204 هزار میلیارد ریال و قیمت تابلوی معاملات هر سهم 2043 ریال، یکی از هلدینگ‌ های بزرگ گروه پتروشیمی محسوب می‌ شود که در مدت یک ماه اخیر، میانگین بازدهی سهم آن به 16 درصد رسیده است. پترول، با توجه به زیرمجموعه‌ های خود، می‌ بایست در مدت 12 ماهه مورد بررسی قرار گیرد، اما در 6 ماه اخیر به سود 34 ریالی دست یافته است. تحلیل‌ گران، افزایش سرمایه 260 درصدی از منابع تجدید ارزیابی سرمایه‌گذاری‌ های بلند مدت را برای پترول پیش‌ بینی کرده‌ اند، اما هنوز این اطلاعات توسط شرکت اعلام نشده است.

گروه سرمایه‌گذاری و توسعه صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس به‌عنوان یکی از هلدینگ‌های تخصصی صنعت پتروشیمی، تحت کنترل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس است. هدف اصلی این شرکت تبدیل شدن به بازیگر اصلی بخش خصوصی در صنایع پتروشیمی ایران و یکی از بازیگران مطرح در سطح منطقه به‌همراه مشارکت با شرکت‌های بزرگ بین‌المللی و تحصیل نام تجاری معتبر و شناخته شده در تولید فرآورده‌های پتروشیمی است.

گروه سرمایه‌گذاری و توسعه صنایع پتروشیمی خلیج فارس در سال 1389 تاسیس و با نماد پترول بورس پذیرفته شد. فعالیت اصلی این شرکت، سرمایه‌گذاری در سهام و سهم‌الشرکه واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق‌ها به‌خصوص در بخش صنایع پتروشیمی است.

موضوع فعالیت سرمایه‌گذاری در سایر شرکت‌های سرمایه‌پذیر و اشخاص حقیقی و حقوقی داخلی یا خارجی که در زمینه تهیه، تولید و بازرگانی محصولات موضوع بند ۱ زیر فعالیت می‌کنند، است:

۱. تهیه و تولید انواع مواد و محصولات پتروشیمی و شیمیایی و فرآورده‌های فرعی آن‌ها که از مواد خام آلی اعم از گازهای طبیعی و هیدروکربن‌ها به دست می‌آید.

۲. خرید و تأمین مواد اولیه موردنیاز برای تهیه و تولید محصولات

۳. طراحی و مهندسی اصولی و تفصیلی پروژه‌های در دست اجرا و آتی

۴. خرید، تهیه و تولید کلیه ماشین‌آلات موردنیاز برای تهیه و تولید محصولات

۵. حمل‌ونقل، انبارداری، بازاریابی، توزیع و فروش محصولات و خدمات

سهامداران پترول:

شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس بیش از 70 درصد شرکت را دارد. شرکت سرمایه‌گذاری مدبران اقتصاد و صندوق بازارگردانی خلیج‌فارس در جایگاه دوم و سوم سهامداران پترول قرار دارند.

طرح های توسعه هلدینگ و افتتاح دو طرح جدید:

در گزارش تفسیری مدیریت در سال مالی منتهی به آبان ماه 1402 طرح های توسعه و درصد پیشرفت هر یک به شرح ذیل آورده شده است. همانگونه که مشاهده میشود دو پروژه تولید ESBR صدف خلیج فارس و تولید پلی پروپیلن ارغوان گستر ایلام ، با  89.1  و 89.3 درصد پیشرفت و در اسفندماه امسال به بهره برداری میرسد و خروجی این پروژه تولید 136 هزار تن ESBR در سال و تولید 150 هزار تن پلی پروپیلن در سال خواهد بود.

مهم ترین شرکت های بورسی پترول:

صنایع پتروشیمی کرمانشاه ، پتروشیمی لردگان ، پتروشیمی کازرون ، و ممسنی ، پتروشیمی جم و پتروشیمی ارومیه و .. مهم ترین شرکت های بورسی پرتفوی پترول هستند که ارزش بازار آبان ماهشان برابر با 16402 میلیارد تومان بوده است.

از طرح های توسعه تا بررسی نموداری «پترول»

پرتفوی غیر بورسی پترول:

سهم عمده شرکت‌های پتروشیمی صدف خلیج‌فارس و شرکت مدیریت توسعه سرمایه گروه پتروشیمی ایرانیان متعلق به پترول است. 58 درصد پتروشیمی ایلام را دارد و سایر شرکت های گروه نیز در زیر آورده شده است:

از طرح های توسعه تا بررسی نموداری «پترول»

روی خط کدال

اطلاعات و صورت‌های_مالی_میاندوره‌ای دوره_6_ماهه منتهی به 1402/08/30 (حسابرسی نشده) شرکت گروه_سرمایه_گذاری_و_توسعه_صنایع_تکمیلی_پتروشیمی_خلیج_فارس

شرکت گروه سرمایه گذاری و توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی خلیج فارس در دوره 6 ماهه منتهی به 1402/08/30 به ازای هر سهم 34 ریال سود شناسایی کرده است، که نسبت به مدت مشابه سال قبل 45 درصد کاهش داشته است. «پترول» با سرمایه ثبت شده 100,000,000 میلیون ریال طی عملکرد 6 ماهه منتهی به 1402/08/30 مبلغ 3,404,954 میلیون ریال سود شناسایی کرده است.

تحلیل نموداری سهم و پیش بینی روند پیش رو:

از طرح های توسعه تا بررسی نموداری «پترول»

پترول پس از تکمیل یک ترکیبی سه گانه و ریزش از سقف 99 در حوالی 480 تا محدوده 110 تومان . وارد الگوی صعودی شده و A به صورت شارپ بخشی از اصلاح را پس گرفته است. تا اردیبهشت 1402 به 320 تومان رسیده وA تکمیل شد.

حال در B به صورت دیامتریک تا 163 تومان مجدد اصلاح تجربه شد و به نظر B با صرف زمان و کاهش قیمت به صورت سمیتریک تمام شده است. این رشد می تواند میان مدتی باشد و C را تکمیل نماید . لذا حمایت نزدیک سهم 194- 185  تومان است و سهم می تواند با یک پولبک مسیر را ادامه دهد. هدف های مهم 250 و سپس275-285 تومان است.

 

  • اشتراک گزاری:

مطالب مرتبط

ارسال نظر

شما اولین نفری باشید که در مورد پست مربوطه نظر ارسال میکنید...
شبکه های اجتماعی ما
لینک های مفید